Close

13 March 2017

Eczanelere LED Aydınlatma Yasağı Geldi

Bu düzenleme ile, eczanelerin aynı standartta tabelalar kullanması amaçlanıyor. Yeni açılan tüm eczaneler bu düzenlemeye uygun tabela yaptırmak zorunda, mevcut eczaneler de 2 sene içerisinde değişiklik yapmalı.

Sağlık Bakanlığı, Eczane Levha Standartları Kılavuzu’nda bir değişikliğe gitti. Bu değişikliğe göre eczanelerin tabelalarındaki LED ışıkları söndürmesi gerekiyor.
Bu düzenleme ile, eczanelerin aynı standartta tabelalar kullanması amaçlanıyor.

Yayınlanan yönetmeliğe göre artık eczane ismi LED ışıklarla aydınlatılmayacak. Bu değişiklik sayesinde görsel kirliliğin azaltılması, haksız rekabetin önlenmesi ve eczanelere erişimin kolaylaştırılması hedefleniyor.

Yeni açılan tüm eczaneler bu düzenlemeye uygun tabela yaptırmak zorunda, mevcut eczaneler de 2 sene içerisinde değişiklik yapmalı.

Işıklı tabela tercih edildiğinde sadece “Eczane” yazısında LED aydınlatma kullanılabilir, eczane isminde veya diğer bölümlerde aydınlatma yasaklandı.

Haber kaynağı: http://www.aydinlatma.gen.tr/eczanelere-led-aydinlatma-yasagi-geldi.html

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *