Close

22/09/2016

Yasağa rağmen halojen stokları neden artıyor?

halojenbanFotoğraf: Clara Molden/Telegraph

İngiltere’nin en önemli perakendecileri halojen lambalarla ilgili EU’nun sıkı önlemlerini adeta küçümsüyor. Birçoğu daha şimdiden beş yıllık halojen spot lambası stoğu yapmış durumdalar.

Geçtiğimiz günlerde EU, halojen lambaların fazla enerji harcaması gerekçesiyle, bu lambaların yasaklanmalarına dair planının ilk aşamasını uygulamaya başladı.

Bu popüler lambalar, enerji verimi daha fazla ancak mağazalarda satın alması daha pahalı olan olan LED’lerle eninde sonunda değiştirilecekler.

halojenban2Fotoğraf: Heathcliff O’Malley/Telegraph

Bazı kaynaklara göre süper market ve büyük perakende mağazaları 10 milyonlarca halojen lambayı müşterilerini memnun etmek adına çoktan stokladı. Böylelikle onlara bu eski stil lambalarını, önümüzdeki yıllarda da istedikleri zaman, kendilerinden temin edebileceklerinin garantisini vermiş oldular.

Aydınlatma uzmanlarına göre, son birkaç hafta içinde; yılda 2 milyon halojen lamba satan tipik mağazalar 10 milyonun üzerinde halojen lamba satın aldı.

Mum ya da geleneksel şekilli halojen lambalarla ilgili daha geniş yasaklama planı ise 2018’den önce gerçekleşmeyecek.

Halojen lambalar, diğer enerji tasarruflu lambalara göre çok daha fazla enerji harcıyor. Geleneksel akkor filamanlı lambalarla benzer miktarda enerji kullanıyorlar ve ömürleri iki yıldan daha az sürüyor.

Eski-stil akkor filamanlı lambalar, çok düşük enerji verimi gerekçesiyle, tüm Avrupa’da çoktan satıştan kaldırılmış durumda.

halojenban3Fotoğraf: Reuters

Bir tüketici grubu olan Which? (Hangisi?) tarafından yapılan bir testin sonucuna göre, geleneksel 60W’lık bir lambanın parlaklığında olan altı tane 42W’lık halojen lamba ile aydınlatılmış bir mutfağın yıllık aydınlatma maaliyeti £28.80.

Yine bu testin sonucuna göre aynı parlaklıktaki 10W LED lambanın yıllık maaliyeti sadece £6.96. Bir blogda yer alan European Environmental Bureau’nun (Avrupa Çevre Bürosu) konuyla ilgili açıklaması ise şöyle: “2016 LED lambaların yılı ve bu Avrupa’da yayılmaya devam edecek. Reklam sektörünü çoktan ele geçiren bu lambalar artık evlerde de yerlerini almaya hazırlar. Bu aslında LED’lerin perakende fiyatı açısından piyasaya dramatik girişleriyle de ilgili. Üstüne bir de EU’nun halojen spot ışıklarını yasaklaması da LED tüketimi açısından bir avantaj oldu. Bu hem tüketiciler hem de çevre için çok iyi bir haber.”

Haber kaynağı: http://www.telegraph.co.uk/news/2016/09/01/retailers-defy-eu-crackdown-on-halogen-lightbulbs-by-stocking-up/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir