Close

16/12/2013

4 milyar harcanacak yılda yarım milyar kazanılacak!

EnerjiVerimliligiSokak aydınlatmalarının tamamıyla LED teknolojisine dönüştürülmesi konusunda yasal çerçeve hazırlandı. Yıllık en az yarım milyar lira tasarruf sağlayacak dönüşüm için yaklaşık 4 milyar lira masraf yapılacak. Daha uzun ömür ve daha yoğun ışık vadeden LED aydınlatma için yerli üreticilerin mi yabancı devletlerin mi tercih edileceği merak konusu. Enerji Kaynakları’nın ve Enerji Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik’te değişiklik yapılması için taslak hazırlandı.

Yenilebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nce açıklanan taslakta, “Şehir içi yol, cadde, sokak ve meydan aydınlatmalarının tamamında şeffaf cam tüplü yüksek basınçlı sodyum buharlı lambalar kullanılır.” maddesi yerine “Şehir içi yol, cadde, sokak ve meydan aydınatmalarının tamamında şeffaf cam tüplü yüksek basınç sodyum buharlı, LED’li veya en az bunlara eşdeğer verimlilikteki lambalar kullanılır” hükmü getirildi.

Yerli mi yabancı devler mi?

LED teknolojisi, yıllık 1.5 milyar liralık sokak aydınlatması faturasını en az 500 milyon lira düşürecek. Ancak ampul değişiminin bedeli en az 4 milyar lirayı bulacak. Değişim ile ilgili bedel elektrik dağıtım şirketlerine yansıtılmazsa, LED ampullerin sağladığı avantajın devlet bütçesine yansıması 5-6 yıl bulacak. Bu büyük pazara yabancı şirketler ilgi gösterirken hükümetin yeniden yana tavır alıp almayacağı bekleniyor. Yabancı ampül devlerinin Türk ortak alarak sokak aydınlatmasına talip olması da olasılıklar arasında. LED ile aydınlatma bir süredir deneniyor. Projenin pilot uygulamalarından birisi de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın önündeki cadde olmuştu.

Neden LED?

LED lambalar, mevcut geleneksel aydınlatma cihazlarına göre daha çok ışık daha az ısı üretiyor.

Haber kaynağı: Gaziantep Oluşum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir