Close

17 February 2014

Elazığ’da LED ampul üretti

PLDLEDElazigElektrik-elektronik mühendisi girişimci Abdullah Akın, Fırat Kalkınma Ajansı’ndan (FKA) aldığı 177 bin liralık destekle kurduğu tesiste ayda 50 bin tasarruflu lamba ürettiklerini belirterek sektörde söz sahibi olmayı hedeflediklerini söyledi.

Elazığ İş Geliştirme Merkezi’ndeki (İŞGEM) tesisinde üretime devam eden Abdullah Akın (30), Fırat Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 2006 yılında mezun olduktan sonra ülkeye farklı bir ürün kazandırmayı hayal ettiğini söyledi. Bu kapsamda, 2009 yılında hazırladığı “Yeni Nesil Tasarruflu ve Uzun Ömürlü LED’li Ampul Projesi” ile FKA’dan aldığı destekle 2010’da üretim tesisi kurduğunu dile getirdi.

Akın, 2012’de seri üretime geçtiklerini kaydederek, “LED lambalar, 50 ve 75 Wattlık akkor flamanlı lambalara eşdeğer üretiliyor, tükettiği enerji ise sadece 6 Watt. Dünyanın en verimli LED lambası” diye konuştu.

Haber Kaynağı: http://m.milliyet.com.tr/News/Article?ID=1820260

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *