Close

15/05/2015

Aydınlatma sektörü neden kötü durumda?

PLDIsikEndustri2Işık olmadan yaşam olmaz… Bu yüzden aydınlatma sektörünün önemli isimleri şafak vaktinden alacakaranlığa kadar saatlerimizi “ışık” altında geçirmemize olanak tanıdılar.. Peki sektör neden yine de istenilen noktada değil? Genel görüş; tüm bunların sebebinin ışık yayan diyotlarla yani “LED”lerle ilgili olduğu yönünde.

Rekabet yüksek
Geleneksel olarak Philips, Osram Licht AG ve General Elektric Co. aydınlatma alanında en büyük üç şirketti. Örneğin GE, Thomas Edison tarafından kuruldu ve 19. yüzyılın lambaları söz konusu olduğunda bir öncüydü.

LED’lerin gelişimi endüstriyi, özellikle yarı iletkenler alanında uzmanlaşmış yeni rakiplere açtı. Bunlar Nort-Carolina temelli Cree Inc ve Samsung Elektronics gibi şirketlerdi. Bu da endüstriye fiyat baskısı getirdi ve pazar payını sarstı.

Kâr marjı düşük
LED’lerdeki ana bileşen yarı iletken bir çiptir. Bu üç büyük aydınlatma şirketi arasında sadece Osram yarı iletkenleri kendisi yapıyor. Yarı iletken sağlayıcıları da kâra ihtiyaç duyuyor; bu da GE ve Philips’in marjlarını azaltıyor. Amsterdam’daki Kepler Cheuvreux’den analist Peter Olofsen’a göre kâr marjı, LED pazarında yerini alabilmek adına yapay olarak fiyatları düşüren rakipler nedeniyle de olumsuz olarak etkileniyor. Philips geçen ay Home Depot perakende zincirine 5 dolara LED lambalar önerdi. Oysa iki yıl önce Cree benzer bir lambayı 13 dolara satıyordu.

Ancak son 10 yıllık dönemde Philips’in de aydınlatma bölümündeki operasyon kâr marjı düşüş gösterdi. Firmanın 2005’teki kâr marjı %10.5 iken 2014’te bu oran %2.7 idi.

PLDIsikEndustri1Büyüme yavaş
LED’lerin 10 yıllık ömürleri, üreticilerin kullanıcıların her üç yılda bir değişim yapacaklarını bildiği, klasik aydınlatma lambası sektörünü adeta öldürdü. Danışman McKinsey bu yıl ve gelecek yıl için global aydınlatma endüstrisinin; %5 oranında büyüyeceğini, sonrasında ise 2020 yılına kadar her yıl büyümenin %3 olarak devam edeceğini öngörüyor.

Dünyanın ikinci en büyük aydınlatma şirketi olan Osram’ın CEO’su Wolfgang Dehen, geleneksel lambaların satışındaki hızlı düşüşü hafife aldığını kabul ederek istifa etti.

Philips ve Osram sektörün durumunu göz önüne alarak kendi aydınlatma işlerini elden çıkarmaya yönelik birkaç adım atarak aslında konu hakkında cevaplarını vermiş oldular. Philips, “Lumiled Bileşenleri Birimi”nin büyük hissesini 2.8 milyon dolara Çin kökenli bir LED grubuna satış için oy verdi. Geçen ay ise Osram kendisine ait lamba işini ayırmayı planladığını böylelikle servis ve otomotiv aydınlatması bölümlerine odaklanacağını açıkladı.

Diğer yandan GE, endüstriyel iş alanına odaklanmak için eğlence ve ev aletleri birimlerini çoktan sattı. Hatta GE’nin aydınlatma operasyonlarının dava edilebilecek noktalara sahip olduğuna dair spekülasyonlar da bulunuyor.

Haber kaynağı: http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-05-07/light-gives-us-life-but-is-actually-a-terrible-business

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir