Close

24/04/2015

Halojen lamba yasağı 2018’e ertelendi

HalojenHalojen lambaların yasaklanma süresi 2018’e ertelendi. Böylelikle tüketicilerin hakları da korunmuş oldu. 1 Eylül 2018’e ertelenen bu süreç boyunca LED’lerin fiyatlarının daha da azalması ve tasarruflu özellikleri nedeni ile her lamba başına kullanıcıların 100 Euro kazanca geçmesi ön görülüyor.

Peki ne oldu?

17 Nisan 2015’te verimsiz D sınıfı halojen lambaların yasaklanmasının tarihi 1 Eylül 2018’e kadar ertelendi. Oylama süreci, bütün incelemenin halka açık olması ve atılacak adımın en iyi fayda sağlayacak yönde olması göz önünde bulundurularak yapıldı. Bu sürece Avrupa Birliği’ne Üye Ülke otoriteleri, aydınlatma endüstrisi, tüketici organizasyonları ve çevresel NGO’ların katkıları oldu.

Neden bazı belli tip halojen lambalar yasaklandı?

Halojen lambaların bazı tipleri (enerji etkinliğinde D sınıfında olanlar) oldukça verimsizler. LED’ler gibi yeni teknolojiler tüketiciye oldukça tasarruflu alternatifler sunuyor. Bir halojen lambanın tüketimi enerji verimli bir LED lambanın beş katından daha fazla. Bu yüzden de, Üye Ülkeler, 2009 yılında, böyle D sınıfı halojen lambaların 2016’nın Eylül ayına kadar tamamen yasaklanması kararını almıştı. Ancak aydınlatma pazarına ve teknolojik gelişmelere dair çeşitli incelemeler sonucunda komisyon Eylül 2016 tarihinin var olan teknolojinin tamamen LED’lerle değişimi açısından erken bir tarih olduğu sonucuna vardı.

Üye Ülkeler şu anda bu 2 yıllık ertelemeyi onayladı. 2018’de gerçekleşecek olan yeni süreç ise Avrupalı tüketicilere hem parasal anlamda tasarruf sağlayacak hem de çevreye katkıda bulunacak.
Bu durum Enerji Birliği’nin öncelikler listesinde yer alıyor. Süreç Avrupa’nın enerji verimli, güvenli, sürdürülebilir, rekabetçi ve kaynağı karşılanabilir enerji kullanımını geliştirmeyi amaçlıyor. Şu anda Avrupa Birliği enerji ithalatları için her gün 1 milyar Euro masrafta bulunuluyor. Bu da Avrupalılar için hem elektrik faturalarına hem de benzin masraflarına yansıyor. Ancak tüm bunların da ötesinde süreç Avrupa Birliği’nin enerji kaynağı güvenliği açısından da önemli.

2018’de tam olarak ne değişiyor?

1 Eylül 2018’den itibaren bazı belirli tip halojen lambalar (yönsüz şebeke gerilimli) artık pazarda olmayacak. Bu karar aşağıdaki özelliklere sahip lambaları etkilemeyecek:

*Direkt aydınlatma yapan halojen lambalar: Popüler spot lambalar.
*Genellikle masalarda kullanılan halojen lambalar

Kullanıcı açısından avantajlar

Yasaklamanın ertelenmesi Üye Ülkeler’in çoğunluğu ve tüketici organizasyonları tarafından büyük destek gördü. Bu ertelemenin pazara çok daha verimli ürünler kazandıracak ve tüketicilere ihtiyaçlarına göre en iyi performansa sahip lambayı seçmelerine olanak tanıyacak.

Ortama bir halojen lambayı enerji etkili bir LED ile değiştirmek bugün 115 Euro gibi bir kar sağlıyor. LED’lerin kullanım ömürlerinin 20 yıla kadar sürdüğü düşünülürse, zaten yapılan masrafın tümü bir yıl içinde karşılanacaktır. Bu tasarruf oranları 2018’e kadar, fiyatları düşecek olan daha iyi performanslı LED’lerle birlikte, daha da artacaktır.

Çevre ve enerji güvenliği faydaları

LED dönüşümü yıllık enerji tasarrufunu Portekiz ile aynı seviyeye getirecek. (48.0 TWh elektrik) Yani 2025 yılına kadar 15.2 milyon ton CO2 yayılımı engellenmiş olacak. Bu rakam şu anda yıllık 2 milyon insan tarafından yaratılan yayılımla aynı. Ayrıca Avrupa Birliği’nin 73.8 milyon varil yağ ithalatı da süreçle birlikte azalacak. Eğer bu süreç 2016’da kalsaydı EU tüketicileri bu tasarrufların bir milyon Euro’sunu kaybetmiş olacaktı.

Endüstri için avantajları

Endüstrideki herkes halojen lamba üretiminde yaklaşık 6.800 iş kaybının kaçınılmaz olduğu konusunda hemfikir. Halojen lambaların yasaklanması, pazarın LED’leri daha iyi kavraması, yüksek değer yaratımına ve iş olanaklarına odaklanılması; bazı negatif etkilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Sürecin 2018’e ertelenmesi EU’daki LED temelli yeni aydınlatma girişimlerini desteklerken aynı zamanda mevcut üreticilere kendi iş alanlarında yenilenebilme için zaman tanıyacak. Dahası düşük kalite ve yetersiz mal ithalatına karşı da bir önlem oluşturacak.

Haber kaynağı: http://ec.europa.eu/energy/en/news/phase-out-inefficient-lamps-postponed-1-september-2018

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir