Close

27/12/2013

Londra sokakları LED’lerle aydınlanacak

PLD London Mayor

Londra’da 35.000’den fazla sokak lambası LED lambalarla değiştirilecek. Bu büyük proje için 10.9 milyon Euro harcanması öngörülüyor. 35.000 lamba 2016’ya kadar enerji verimli LED’lerle değiştirildiğinde ise yıllık 1.85 milyon Euro enerji tasarrufu sağlanması hedefleniyor.
Bu projenin de ötesindeki diğer iyileştirmelerle beraber 2023’te Londra’nın sokak lambalarının hepsinin LED lambalarla değiştirilmesi planlanıyor. Bu adım, şehrin yol çalışmaları için ayırdığı 4 milyar Euroluk yatırımın bir parçasını oluşturuyor. Londra Belediye Başkanı Boris Johnson projenin Londra yollarını 21. yüzyıl standartlarına taşıyacağını belirtiyor.

Proje için gerekli olan aydınlatma kaynağını sağlamak üzere seçilen, aynı zamanda bu yılki Lux ödüllerinin iki kazananı, Harvard Engineering ve CU Phosco da bu çalışmadan kazançlı çıkacak. Sistem kontrolleri; trafik akışı, yol kullanımı ile düzenlenecek ve lambaların bozulmasını izleyen teknolojisi ile bakım masraflarını azaltacak.

Değişim süreci programı; karbon yayılımını yılda 9.700 ton kadar azaltmayı hedefliyor. Londra Belediye Başkanı Boris Johnson konuyla ilgili şöyle konuşuyor: “On binlerce lambayla yollarımızı aydınlatmak verimli enerjiye odaklanma duygumuzu artıracak ve yollarımızı 21. yüzyıl standartlarına taşıyacak. Bu, Londra’da bugüne kadar yollardaki sokak aydınlatmaları adına yapılan en büyük yatırım. Proje, hem karbon yayılımını kesecek hem de enerji kaynakları için harcanan paradan da tasarruf sağlayacak. Ayrıca Londra sakinleri için çok daha iyi ve güvenli yollar sağlayacak.”

Haber Kaynağı: http://www.luxmagazine.co.uk/news/138/london-goes-led-in-biggest-ever-streetlight-upgrade

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir