Close

29/01/2020

IALD, üreticiler için WELL sertifikasyonu ile ilgili yeni kılavuz yayımladı

Aydınlatma tasarımcılarının önde gelen global birliği olan Uluslararası Aydınlatma Tasarımcıları Derneği (International Association of Lighting Designers – IALD), Uluslararası WELL Yapı Enstitüsü (International WELL Building Institute – IWBI) işbirliği ile, aydınlatma tasarımcılarının, tasarımlarının WELL Yapı Standardı kriterlerini karşılayıp karşılamadığını daha kolay belirlemelerine yardımcı olmak için aydınlatma üreticilerine yönelik kılavuz hazırladı. 

WELL v2 ™ kılavuzu, özel olarak binaların ve aydınlatma da dahil olmak üzere dahil olan her şeyin konforumuzu ve sağlığımızı nasıl iyileştirebileceğine odaklanan bir derecelendirme sistemi olan WELL Yapı Standardının en son sürümüdür.

Cooledge şirketinin temsilcisi ve kılavuzu geliştirme çabasına önderlik eden LIRC alt komitesi başkanı Grant Harlow, “WELL sertifikasyonu isteyen proje sayısının artmasıyla, tasarımcılara ihtiyaç duydukları bilgileri tutarlı bir biçimde sağlamak, aydınlatma ürünlerinin kolay ve doğru bir şekilde nitelendirilmesini gerçekleştirmede önemli bir adımdır. IALD ve Aydınlatma Sektörü Kaynak Konseyi (Lighting Industry Resource Council – LIRC) bu belgenin bu hedefe ulaştığına inanıyor,” diyor.

IALD; aydınlatma tasarımcıları, üreticileri ve tedarikçileri arasında işbirliğine öncülük etmek için 20 yıl önce LIRC’yi kurdu. IALD irtibat kurumu olan FIALD’dan Ken Douglas, “IALD, aydınlatma tasarımcıları ve aydınlatma üreticilerinin LIRC aracılığıyla bir araya gelip işbirliği yapmaları için aydınlatma mesleğine bir araç sunuyor. Bu rehber IALD, LIRC ve IWBI aracılığıyla meslekte işbirliğinin mevcut aydınlatma sorunlarına nasıl çözüm üretebileceğinin bir örneğidir,” diyor. Bugün LIRC, 80’den fazla global aydınlatma ve tamamlayıcı parça üreticisinden oluşuyor.

IWBI Başkanı Rachel Gutter, “İyi tasarlanmış aydınlatma sistemleri üretkenliği artırmaya, huzurlu bir gece uykusunu desteklemeye ve bir mekânda bulunma deneyimini geliştirmeye yardımcı olabilir,” diyor. “WELL aracılığıyla ve IALD gibi sektör liderlerinin desteğiyle tasarımcıların, üreticilerin ve bina operatörlerinin, insanların gelişmesine yardımcı olacak alanlar yaratmasını mümkün olduğunca kolaylaştırmayı amaçlıyoruz.”

IWBI’da ışık konsept lideri olan Gayathri Unnikrishnan, “Aydınlatma sektörünün sahip olacağı uyum, sağlığı ve konforu destekleyebilecek aydınlatma ortamları oluştururken tüm dünyadaki insanların aynı dili konuşmasına olanak tanır. Aydınlatma sektörüne ait farklı üyelerin önemli aydınlatma metriklerini sunma ve nihayetinde üründe inovasyonu nasıl geliştirecekleri konusunda anlaşmaya vardıklarını görmek beni heyecanlandırıyor,” diyor.

WELL v2 kılavuzu 2018’de başlatıldı ve standardın kapsadığı 10 kavramdan biri olan Işık için gözden geçirilmiş bir bölüm içeriyordu. WELL Işık konsepti, ışığa maruz kalmayı teşvik ediyor ve görsel, zihinsel ve fiziksel sağlık için en uygun aydınlatma ortamlarını yaratmayı amaçlıyor.

Işık konseptini sekiz özellik (L01-L08) oluşturuyor ve belirli teknik gereklilikleri tanımlıyor. Bu özelliklerden bazıları, aydınlatma şartname hazırlayıcılarının, tasarımların kriterleri karşılayıp karşılamayacağını belirlemelerine yardımcı olmak için aydınlatma üreticilerinden belge ve onay gerektiriyor. IALD ve LIRC, belge gerektiren dört özelliğin teknik gerekliliklerine ilişkin en iyi uygulamalar için kılavuz sağlıyor: Sirkadiyen aydınlatma, Parlama, Renksel geriverim ve Flicker.

IALD, yıllar içinde IWBI aracılığıyla inceleme süreçlerine katılarak WELL Yapı Standardının sürekli gelişimini desteklemektedir. IWBI tarafından sunulan WELL, gün ışığı ve elektrik ışığını kullanıcı ihtiyaçlarına odaklanmak için entegre eden aydınlatma stratejileri içeren, insan sağlığı ve konforunu geliştirmek isteyen yapılar, organizasyonlar ve topluluklar için temel bir standart.

Kılavuzu buradan görüntüleyebilirsiniz: https://iald.me/IALDWELL

Haber kaynağı: https://www.iald.org/News/Press-Room/IALD-Launches-New-Guidelines-for-Manufacturers-for

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir