Close

04/12/2019

IALD, işyeri aydınlatması için önerilen Avrupa Standardı’na cevabını sundu

Uluslararası Aydınlatma Tasarımcıları Birliği (International Association of Lighting Designers – IALD), tüm dünyadaki bağımsız aydınlatma tasarımcılarını temsil eder ve mimari aydınlatma tasarımı mesleği ile bağımsız mimari aydınlatma tasarımcılarının kendine has ihtiyaçlarının sözcülüğünü yapar. Yakın zamanda IALD, Avrupa Standardizasyon Komitesi’nin (European Committee for Standardization – CEN) çalışma alanlarının iç mekân aydınlatması için önerilen Avrupa standardına resmî cevabını sundu.

CEN, tüm iç mekan çalışma alanlarının aydınlatması ile ilgili aydınlatma gerekliliklerini belirleyen EN 12464-1 standardının revizyonu üzerinde çalışan 34 Avrupa ülkesinin Ulusal Standardizasyon Kuruluşlarını bir araya getiren bir iş birliği.

FIALD ve IALD Mevzuat İşleri Çalışma Grubu üyesi Kevan Shaw, “IALD’nin, kamusal yorum sürecinde görüşlerimizi ifade ederek yeni Avrupa standardının gelişimine katkıda bulunmasının önemi büyük,” dedi. “Gereklilikler yasal olarak bağlayıcı olmamakla birlikte, sektör standardı olarak kabul görüyor -üstelik yalnızca Avrupa’da da değil- ve kesin proje gereklilikleri olarak kullanılıyor. Ayrıca bazı bağlayıcı düzenlemelerde gereklilikler olarak da başvuruluyor.”

Yakın zamanda CEN, standardın taslak revizyonunu kamusal yoruma açtı. Aydınlatma tasarımı topluluğu için önemli olan bazı konularla ilgili değişiklik önerilerinde şunlar bulunuyor: İşyerleri için asgari gereklilikler, gerekliliklerin uygulanması, parlama ve flicker.

IALD’nin yaptığı yorumlar, aydınlanma dağılımı, aydınlatma şiddeti, ışığın yönlülüğü, ışığın renksel geriverimi ve renk görünümü, parlama ve flicker gibi ışıklı çevreyi belirleyen bir dizi parametreye odaklandı.

Shaw, “Taslağın sorunlu yönlerinden biri, her spesifik iş için gerekli asgari aydınlatma şiddeti değerleri Ēm,r’ye ilaveten, Ēm,u olarak adlandırılan daha yüksek seviyede aydınlatma şiddeti değerleri önermesi. Bazı durumlarda bu, aşırı aydınlatmaya ve daha yüksek enerji kullanımına neden olabilir. Bunun yerine IALD, kullanıcının kendisi için neyin uygun olduğunu seçmesine olanak tanıyan bireysel ışık seviyesi kontrolü önerdi,” dedi.

IALD ayrıca yorumlarında, standart oda parlaklığı göstergelerine (duvar, tavan ve silindirik aydınlatmalar) ilave alternatif parametreler dahil etmeyi de önerdi.

IALD’nin Brüksel’deki Avrupa ofisi olan ve Avrupa’daki düzenleyici işlere odaklanan  IALD Europe, yorumlarını Avrupa ülkelerinde CEN üyesi olan çeşitli ulusal standardizasyon kuruluşlarına gönderdi. CEN bünyesindeki bu ulusal kuruluşlar gelen yorumları karşılaştıracak. Bundan birkaç ay sonra ise standardın gözden geçirilmiş taslağı için oylama yapması bekleniyor. IALD Europe, süregiden bu çabanın izlenmesi için IALD Mevzuat İşleri Çalışma Grubu ile birlikte çalışmaya devam edecek.

Sizi ve uygulamalarınızı etkileyebilecek politika kararlarına ilgi duyan bir IALD üyesiyseniz, daha fazla bilgi için [email protected] ile irtibata geçebilirsiniz.

Haber kaynağı: https://www.iald.org/News/In-the-News/IALD-Responds-to-Proposed-European-Standard-on-Ind

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir