Close

21/03/2019

IALD 50. yılını kutluyor

Aydınlatma tasarımında geçmişe saygı, bugünü kutlamak ve geleceğe bakmak…

International Association of Lighting Designers (Uluslararası Aydınlatma Tasarımcıları Derneği, IALD) önemli bir kilometre taşını kutluyor; 2019, üyelerine ve tüm aydınlatma tasarımı mesleğine hizmet vermeye başlamalarının ellinci yılı.

1969’da, bağımsız aydınlatma tasarımı mesleğini yükseltme hedefiyle yola çıkan tutkulu ve kendini adamış küçük bir mimari aydınlatma tasarımcısı grubu, bugün 60’tan fazla ülkede 1.450’den fazla üyeyi temsil eden küresel bir derneğe dönüşmüş durumda. Yıl boyunca gerçekleşecek pek çok yıldönümü etkinliğinden birine katılarak bu önemli olayı IALD ile birlikte kutlayabilirsiniz.

IALD Başkanı David Ghatan, IALD, CLD “Bugün aydınlatma tasarımının köklü ve büyüyen bir meslek olmasını kutluyoruz,” diyor. “IALD’ın üye sayısındaki muazzam artış, büyük ölçüde bizim topluluk oluşturma konusundaki stratejik odağımızdan kaynaklanıyor ve aynı zamanda mesleğimizin küresel büyümesini de temsil ediyor. Aydınlatma tasarımcılarının işi artık sadece bir mekânı aydınlatmaktan ibaret değil -işimiz, artık her şeyden çok, ışıkla geçirdiğimiz hayat kalitesiyle ilgili.”

IALD topluluğu, yüksek kaliteli işleriyle aydınlatma sanatı, bilimi ve işini birleştiren kendini adamış aydınlatma tasarımı profesyonellerinden oluşuyor. IALD, tüm dünyada üyelerini ve aydınlatma tasarımının rolünü yüceltmek için büyük aşama kaydetmiş durumda. Bunu, her seviyede eğitimi ve aydınlatma tasarımcılarını güçlendirerek başarıyor; onları global anlamda angaje edip yerel anlamda iletişime geçirerek ve mesleği etkileyen yasal ve idari konuları onların adına savunarak topluluk oluşturmak için bağlantıları teşvik ediyor. IALD, tüm dünyadaki aydınlatma dernekleri ve diğer ilgili derneklerle yakın ilişkiler kurarak erişim alanını genişletip sesinin daha yüksek çıkmasını sağlıyor.

IALD CEO’su Marsha Turner, “Yıl boyu sürecek kutlamalarımızı başlatırken tüm topluluğu bizimle birlikte geleceğe bakmaya davet ediyoruz; aydınlatma tasarımında mükemmelliğe bağlılığımız ve insan hayatında ışığın gücü sayesinde daha iyi bir dünyayı birlikte yaratacağız,” diyor.

Tüm dünyada yıl boyunca bölgesel kutlamalar ve şube etkinlikleri yapılacak. Bunların arasında IALD Enlighten Asia, LIGHTFAIR International ve IALD International Lighting Design Awards Event de var. En büyük etkinlik 3-5 Ekim’de Albuquerque, New Mexico, ABD’deki IALD Enlighten Americas esnasında olacak.

IALD’ın yaklaşan etkinlikleri ile ilgili detaylı bilgi için; www.iald.org/events

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir