Close

27/04/2020

LRC, gelişmiş güvenlik ve enerji tasarrufu sağlayacak otopark aydınlatması için yeni bir kılavuz yayımladı

Rensselaer Politeknik Enstitüsü Aydınlatma Araştırma Merkezi (Lighting Research Center – LRC), otopark alanlarını daha eşit bir şekilde aydınlatarak, güç tüketimi azalırken güvenliğin nasıl artırılacağını gösteren yeni bir otopark aydınlatma kılavuzu yayımladı.

Kılavuzun yazarlarından biri olan Tasarım Demonstrasyonları Direktörü Jennifer Brons, “Otoparklardaki dış aydınlatma, tehlikelerin görünürlüğünü sağlamalı ve insanların geceleri alanı kullanmaktan korkmamaları için güvenlik algılarını güçlendirmelidir,” diyor.

Yeni kılavuz, bu konudaki araştırma sonuçlarının bir özetini ve aydınlatma tasarımcıları ile şartname hazırlayıcılarının, temel durum otopark aydınlatma tasarımı alternatiflerinin performansını karşılaştırmak için izleyebileceği dört adımı sunuyor.

Ortalama ışık seviyeleri, otoparklarda güvenlik algısına önemli katkılarda bulunur. Ancak güç talebini en aza indirmek için, aydınlatma tasarımcıları ve şartname hazırlayıcıları tekdüze aydınlatmayı en üst düzeye çıkarmak için çaba göstermelidir. Daha yüksek korelasyonlu renk sıcaklığına (CCT) sahip kaynaklar, düşük CCT kaynaklardan daha parlak olarak algılanacak olsa da bu, tekdüzelikle karşılaştırıldığında önem açısından sınırlıdır. Tekdüzeliğin daha iyi olmasıyla, hem algılanan güvenlik hem de parlaklığı geliştirirken daha düşük ortalama aydınlatma sağlanabilir. Kılavuz aynı zamanda, kullanıcıların algılanan güvenlik derecelendirmelerini tahmin etmek için şartname hazırlayıcılarının kullanabilecekleri bir hesaplama aracı bağlantısı da sağlıyor.

Ulaştırma ve Güvenlik Aydınlatması Programları Direktörü John Bullough, “Algılanan güvenliği performans kriteri olarak kullanarak, diğer aydınlatma kriterlerini dengelerken güç talebini en aza indirmek için alternatif aydınlatma tasarımları değerlendirilebilir,” diyor. “Tekdüzelikten faydalanmanın sadece enerji tasarrufunda değil, aynı zamanda ışık kirliliğinin en aza indirilmesinde de etkileri var.”

Natural Resources Canada ve aralarında Efficiency Vermont, Energize Connecticut, National Grid, Northwest Energy Efficiency Alliance ve ComEd gibi kuruluşların da bulunduğu Lighting Energy Alliance’ın diğer üyeleri bu araştırmaya destek verdi.

Kılavuzu online görüntülemek için tıklayınız

Haber kaynağı: https://www.lrc.rpi.edu/resources/newsroom/pr_story.asp?id=461#.XqbirdMzbjB

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir