Close

11/01/2018

Maliyet ve enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma devrimi Işık Kirliliği’ne yol açıyor

Belediyeler, işletmeler ve konutlarda enerji tasarrufu yapmak için LED ışıkları kullanılmaya başlandı. Ancak bilim insanları bu yeni durumun dünyayı önemli ölçüde daha parlak hale getireceğinden korkuyor. GFZ Geoscience Alman Araştırma Merkezi’nden Christopher Kyba liderliğindeki uluslararası bir araştırma bu endişeyi haklı çıkarıyor.

Science Advances gazetesine göre dünyanın yapay olarak aydınlatılmış yüzeyi son dört yılda hem parlaklık ve hem de alan olarak yılda %2 oranında arttı. Bilim adamları, özellikle gece aydınlatmasının ölçülmesi için tasarlanmış uydu radyometresinden alınan (VIIRS for Visible / Infrared Imager Radiometer Suite) verileri kullanarak bu sonuca ulaştı. VIIRS Gündüz-Gece Bandı NOAA uydu Suomi-NPP üzerine kuruldu. Ekim 2011’den bu yana gezegenimizi gezerek bize veri olabilecek sonuçlar elde ediyor. Araştırma 2012-2016 yıllarını kapsıyor.

Özellikle sokak aydınlatmalarında 2010 yılından itibaren hızlı bir değişim yaşandı ve birçok mahallede sodyum lambadan LED lambalara geçildi.

Genel olarak, ışık emisyonundaki artış gelişmekte olan ülkelerde en hızlı büyümenin görüldüğü gayri safi yurtiçi hasıla’nın (GSYİH) artışıyla yakından ilişkili. GFZ ve Tatlısu Ekolojisi ve Balıkçılık IGB Leibniz Enstitüsü’nde araştırma yapan Christopher Kyba, bununla ilgili olarak ışık artışının yalnızca bir bölümünü gördüğümüzü belirtti.

VIIRS verilerinin Uluslararası Uzay İstasyonu ISS’den alınan fotoğraflar ile karşılaştırılması sonucunda Suomi-NPP’deki bazı şehirlerin aydınlatma oranları artarken bazılarınınkinde azalma gözleniyor. Bunun nedeni; sensör 500 nanometrenin (nm) altındaki dalga boylarında ışığı göremiyor. Şehirler, turuncu sodyum lambalarını 500 nm’nin altında radyasyon yayan beyaz ışıklarla değiştirdiğinde VIIRS bu değişikliği tam göremediği için hata yapabiliyor. Kısacası Kyba’nın haklı olduğunu şöyle anlayabiliriz; dünyanın saatlik yüzey parlaklığı ve özellikle şehirler üzerindeki gökyüzü ışıltısı muhtemelen uydu radyasyonunun daha az radyasyon tespit edilen durumlarda bile artıyor.

Christopher Kyba, “Diğer araştırmalar ve Arizona, Tucson gibi şehirlerin deneyimi, iyi tasarlanmış LED lambalarının insan algısı için belirgin bir etki yaratmadan ışık emisyonunun üçte iki veya daha fazla azalmasına izin verdiğini gösteriyor” diyor. Kyba’nın daha önceki araştırması, Amerika Birleşik Devletleri’nde kişi başına düşen ışık emisyonunun Almanya’daki ışığa oranla 3-5 kat daha fazla olduğunu göstermişti. Kyba bunu, refah, emniyet ve güvenliğin muhafazakâr ışık kullanımı ile başarılabileceğinin bir işareti olarak görüyor. Kyba, “Katı hal aydınlatma devriminin enerji tasarruf sağlama ve ışık kirliliğini azaltma potansiyeli var” diyerek ekliyor “ancak tasarruflarımızı yeni ışığa harcamamak şartıyla”.

Haber kaynağı: http://bizled.co.in/by-saving-cost-and-energy-the-lighting-revolution-may-increase-light-pollution/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir