Close

29/08/2013

Vitra Tasarım Müzesi’nde “Lightopia” Sergisi

Lightopia1Aydınlatma tasarımı konusunda bugüne kadarki en kapsamlı sergi olarak görülen “Lightopia”; 28 Eylül 2013-16 Mart 2014 tarihleri arasında Vitra Tasarım Müzesi’nde gösterime açılacak.

Son dönemde gittikçe gelişen yeni aydınlatma teknolojileri; aydınlatma sektörüne çok büyük değişimler getiriyor. İşte bu önemli gelişme Vitra Tasarım Müzesi’ndeki “Lightopia” sergisinin ana temasını oluşturuyor. Bu serginin aydınlatma tasarımı konusunda; sanat, tasarım, mimari ve diğer birçok disiplinden örnekler içermesi açısından bir ilki oluşturduğu öngörülüyor.

Lightopia2

Ingo Maurer, Bulb, 1966 © Ingo Maurer,
Fotoğraf: Vitra Dizayn Müzesi Koleksiyonu, Andreas Jung

Lightopia sergisinde, aydınlatma alanında, Vitra Tasarım Müzesi’nin kendi koleksiyonundan parçalar da dahil, 300’ün üzerinde tasarım çalışması sergileniyor. Bu çalışmalardan Wilhelm Wagenfeld, Achille Castiglioni, Gino Sarfatti ve Ingo Maurer’in bugüne kadar hiç sergilenmemiş eserleri de bulunuyor.

Lightopia3

Cesare Casati, Gino Marotta, Emmanuele Ponzio,
Il Grifoncino, Bolzano, 1968 © Cesare Casati

Sergideki diğer objeler; László Moholy-Nagy’nin “Light-Space Modulator” isimli ünlü çalışmasında olduğu gibi ışığın performans gücünü anlatmak adına sergileniyor.

Lightopia4

Carlos Cruz-Diez, Chromosaturation, 2010
© Carlos Cruz-Diez & Adagp, Paris 2013

Sergi öncelikli olarak; Olafur Eliasson, Troika, Chris Fraser, Front Design, Joris Laarman gibi çağdaş tasarımcı ve sanatçıların çalışmalarına odaklanıyor. Sergilenen çalışmaların birçoğu interaktif enstelasyonlar da içerdiğinden; ziyaretçilere ışığın gücünü doğrudan deneyimleme şansı da kazandırıyor.

Lightopia5

Ingo Mauer, Metro istasyonu için aydınlatma konsepti
Westfriedhof, Münih, 1998 © Ingo Maurer GmbH
Fotoğraf: Markus Tollhopf

Inter-disipliner yaklaşımıyla Ligthopia; aydınlatmanın modern yaşam alanlarını nasıl etkilemiş olduğunu gözler önüne seriyor. Sergi aynı zamanda; aydınlatma tasarımında kültürel tarih içinde konumlanmış; şu anda da var olan paradigmayı ortaya çıkarıyor.

Lightopia6

mischer’traxler, Relumine serisinden, Emil & Clara
2010 © mischer’traxler 2010

Lightopia sergisi; sempozyumlar, atölyeler, çeşitli etkinlik programları, akademisyenler, tasarımcılar, sanatçılar gibi oldukça geniş kapsamlı çalışmalar ve kişiler tarafından desteklendii. Serginin Michele De Lucchi, Ben Van Berkel, Winy Maas/MVRDV, Rogier van der Heide, Troika, mischer’traxler gibi birçok önemli konuğu da olacak.

Lightopia7

Daniel Rybakken, Andreas Engesvik, Colour Light for
Ligne Roset , 2011 © Daniel Rybakken and Andreas Engesvik,
Fotoğraf: Kalle Sanner and Daniel Rybakken

www.design-museum.de

Haber kaynağı: http://www.archilovers.com/s3554/lightopia-exhibition-vitra-design-museum#_=_

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir