Close

23 May 2019

United Visual Artists’ten “New Dawn”

New Dawn, yüzeyi boyunca salınan görkemli ışığı sergileyen bir heykel.

Eser; geçişken bellek, Apophenia’ya olan eğilimimiz ve teknolojiyle olan problemli ilişkimiz ile çağdaş dünyanın dolayımlı deneyimi gibi fikirlere tepki niteliği taşıyor.

Ortaya çıkan kuşatıcı, sinema kalitesindeki desenler, rüzgarda düşen veya uçuşan yaprakları anımsatıyor. Bu yansıma anı, Platon’un Mağarası paradoksunu akla getiriyor ve doğrulama yeteneğimizi bozan bir gölge oyununa girişiyor.

Anakartından izole edildiğinde, uyumsuz bir bağlamda izlenen bir hafızanın dışarı havale edilmesi şeklinde işlev görüyor. Ancak biri sanat eserinin çevresinde dolaşarak alana döndüğünde içsel mekanizmaları ortaya çıkıyor ve yokluk yanılsaması paramparça oluyor.

Bu gösteriyle büyülendik ve sonrasında aniden, bize teknolojik dünyayla kontrast oluşturan, ama aynı zamanda ona olan doğal uyumumuzu hatırlatan yapaylığına dikkat ettik.

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting-design/new-dawn-by-united-visual-artists/

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *