Close

21/06/2021

teamLab, Barcelona’ya interaktif, kapsayıcı sanat eserleri getiriyor

teamLab, 2021, CaixaForum Barcelona © teamLab, courtesy Pace Gallery

Sanat kolektifi teamLab, Barcelona’daki CaixaForum’da yeni bir sergi açtı. 17 Mayıs’ta açılan sergi, 9 Ocak 2022’ye kadar gezilebilecek ve Born From the Darkness a Loving and Beautiful ve Graffiti Nature: Lost, Immersed and Reborn eserlerinden oluşuyor.

İki interaktif, kapsayıcı enstalasyon, insanlar arasındaki ilişkileri Barcelona’daki CaixaForum’da değiştirme kavramını araştırıyor.

Sanat kolektifi, “Dijital teknoloji kullanılarak yaratılan sanat, aynı alanda bulunan insanlar arasındaki ilişkileri değiştirme yeteneğine sahiptir,” diyor. “Şimdiye kadar sanatın büyük bölümünde diğer izleyicilerin varlığı bir engel oluşturuyordu. Ancak dijital teknoloji kullanılarak gerçekleştirilen bir sanat eseri, ziyaretçilerin varlığına veya davranışlarına göre değiştiğinde sanat eseri ile ziyaretçi arasındaki sınırların bulanıklaşmasına neden oluyor. Böylece ziyaretçinin kendisi sanat eserinin bir parçası haline geliyor.

“Bu, sanat eseri ile birey arasındaki ilişkiyi, sanat eseri ve bir grup birey arasındaki ilişkiye dönüştürüyor. Bir izleyicinin beş dakika önce orada olup olmadığı veya yanı başınızda bulunan kişinin o anda nasıl davrandığı aniden önemli hale geliyor. Başkalarının bir sanat eseriyle etkileşimleri, güzel olduğunu düşündüğümüz değişiklikler yaratırsa o kişilerin varlığı kendi içinde olumlu bir unsur haline gelebilir.”

Haber kaynağı: https://www.arc-magazine.com/teamlab-brings-interactive-immersive-artworks-to-barcelona/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir