Close

07/05/2021

Sanatçı Ekene ijeoma imzalı Nefes Pavilyon’u enstalasyonu

© Kris Graves

Sanatçı Ekene ijeoma imzalı Nefes Pavilyon’u, New York Brooklyn’de insanları birlikte nefes almaya davet eden, ışıklı şişirilebilir sütunlardan yapılmış geçici bir enstalasyon.

Sanatçı ijeoma, bu kamu eserini siyasi kargaşaya, koronavirüs salgınına ve sistematik ırkçılığa bir yanıt olarak yaratmış. Bu sebeple enstalasyon, 2020 yazında Black Lives Matter hareketine bir destek olarak protestocuların toplanma noktası kabul edilen bir köşede konumlandırılmış. 2014’te New York Polisi tarafından boğulma sonucu öldürülen Eric Garner’dan bu yana, “Nefes alamıyorum” Black Lives Matter ın ana sloganı ve birleşme noktası haline gelmişti. Nefes Pavyonu’nun ışıklarının, yoldan geçenleri durmaya ve nefes almaya teşvik etmesi amaçlanıyor.

© Kris Graves

Sütunlar, dış kısmı yansıtıcı gümüş ve iç kısmı LED ışıklarla donatılmış yarı saydam beyaz olmak üzere iki tonlu. Sanatçı “güneşin rengini” yakalamak için turuncu rengi tercih etmiş ve sütunların ışıklarının titreşme hızını belirlemek için de kendi nefesini kullanmış.

Nefes Pavilyonu, altı haftalık enstalasyon döneminde caz müzisyenlerinin bir dizi canlı müzik etkinliğine ev sahipliği yapacak.

© Kris Graves

Haber kaynağı: https://dacistanbul.com/dac-oneriyor/enstalasyon-nefes-pavilyonu/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir