Close

22/03/2023

Balat Light Art Installation

Aydınlatma Tasarımcısı Seda Soylu tarafından tasarlanan çalışma, 2022 Kasım ayı boyunca sergilendi.

Balat, Kiremit Caddesi’ne asılan bu ışıklı sanat enstalasyonu, Balat sokaklarının karmaşıklığı, kimi zamana yenilmiş, kimi restore edilerek eski izlerinden sıyrılmış binaların yüzlerinden ilhamla hazırlandı.

“Balat Light Art Installation” sokağın gece manzarasını tamamlar nitelikte renk, estetik ve ışık katmayı amaçlayan 12 parçadan oluşuyor.

Çalışmanın YouTube videosu buradan izlenebilir.

Balat sokaklarında, 12 LED ışık kaynaklı obje, 9 metre yüksekliğe asıldı ve diğer gerçek yaşam objeleri gibi boşlukta salınmaya bırakıldı.

Geleneksel olarak asılmış gerçek yaşam objelerine tam da tezat oluşturacak şekilde bu sanat objeleri oldukça sert ve keskin formda tasarlandı. En az kıyafetler kadar renkli bu objeler, gerçeğe zıt keskinlikleri ile tekrarlayan formlarla, gerçekliğin yanında ağırlıklarıyla havada duruyorlar. Kaygan, uçuşan kumaşlara karşı tezat bir tezahür… 

“Balat” o sokakların, renkli evlerin arasında, gerçek kumaşlarla kurumayı bekleyen ve kullanılmaya devam edilecek nesnelerin sadece bir aynası. Tüm bu asılı parçalar, sadece sanat ve gündelik hayatın buluştuğu bir noktada ve sokakta yürürken gördüğünüz küçücük bir andan oluşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir