Close

11/09/2014

Uluslararası Işık Yılı 2015, katılımları bekliyor!

PLDIYL1
UNESCO’nun Uluslararası Işık Yılı (IYL) 2015 yaklaşıyor. IYL’nin bir parçası olarak aydınlatma tasarımcılarının tanınması adına Lighting-Related Organizations (L-RO) oluşumu, ışık ve aydınlatma tasarımıyla ilgili farklı global organizasyonları birleştirmek, IYL çalışmalarını koordine edebilmek üzere kuruldu. L-RO’nun IYL için “başvuru çağrısı” ise şu anda hala devam ediyor.

Sharon Stammers, Martin Lupton ile konu hakkındaki görüşleri üzerine konuştuk.

Uluslararası Işık Yılı 2015, sizin için ne ifade ediyor?

Sektörümüzde aydınlatmanın içinde olan veya ona tutku duyan her insan için daha geniş kitlelere ulaşmak adına bu çok önemli bir fırsat. Sektörümüzde bizler aydınlatma konusunda birbirimizle iletişimde mükemmel olabiliriz ancak çok nadir olarak, diğer insanlara da neler yaptığımızı göstermek adına, sınırlarımızı aşıyoruz. IYL, yaşadığımız mekânlarda ışığın önemi hakkında diyalog yaratmak için her açıdan önemli bir fırsat.

Neden siz ve Social Light Movement (SLM-Sosyal Işık Hareketi) L-RO’ya katıldı?

Sosyal Işık Hareketi gerçek anlamda bir organizasyon değil. Bu kamu yararına olan bir hareket ve aydınlatma tasarımcılarına network oluşturmak için yaratıldı. Sosyal Işık Hareketi, insanlar adına, özellikle çevresinde iyi kalitede aydınlatmaya ulaşamayan bir kesim için, aydınlatmayı daha iyi hale getirmek amacıyla kuruldu. SLM ve Light Collective, L-RO’nun hedeflerini destekliyor. Bu yüzden “IYL 2015”, aydınlatmayla ilgili eğitim ve sosyal yardım açısından bugüne kadarki en büyük fırsat.

PLDIYL2#WeHeartLight-iLight Marina Bay 2014

Size göre L-RO aydınlatma endüstrisine ne gibi katkılar sağlayabilir?

Sektörümüz büyük değil. Uluslararası Aydınlatma Tasarımcıları anketine göre dünya genelinde 1200 aydınlatma tasarımı ofisi bulunuyor. Bu oldukça küçük topluluk için inanılması güç sayılarda organizasyon var ki onlar da bu camianın ihtiyaçlarına hizmet vermek üzere oluşturuldu. Bu durum aslında bir çeşit kırılmaya da neden oluyor çünkü her organizasyonun kendi ajandası var. L-RO gibi bir girişimin yaratılması tek bir ağızdan konuşma şansı sağlıyor. Gerçek şu ki UNESCO’nun yarattığı ve tasarım ajandasında yer almayan Uluslararası Aydınlatma Yılı aslında ne kadar görünmez olduğumuzu kanıtlıyor.

IYL 2015 için favori olarak gördüğünüz L-RO çalışması sizce hangisi ve neden?

Hepsine aynı derecede önem verdiğimizi düşünürken şu anda aralarında bir seçim yapmak gerçekten imkansız. Bunun yanında aydınlatma tasarımındaki yükselen farkındalık öncelikli olacaktır. Bütün ortamlar için aydınlatma tasarımının ana unsur olduğunu dünyanın farkına varmasına çalışıyoruz.

PLDIYL3

Guerrilla Lighting Hjulsta, Stockholm 2012 – Photo: Daniel Griffel

IYL2015’e aydınlatmayla ilgili insanların katılımı sizce önemli mi ve neden?

Biz aydınlatma sektörünün kendisini bir nevi aşağıya doğru bırakarak ciddi bir tehlike içinde olduğunu düşünüyoruz. Bu muhteşem bir fırsat ve L-RO’nun şu anda aldığı desteğin azlığı ve IYL2015’e gösterilen ilgisizlik karşısında şok olmuş durumdayız. İnsanların çoğu en sevdiğimiz şeyin resmi bir yıl olarak kutlanması fikri karşısında oldukça heyecanlandılar. Ancak bunu bir adım daha öteye götürerek bu eğitimsel ve heyecan verici yılı yaratmak için bir “fikir önerisi” hazırlamayı başaramıyorlar.

Etkinlik programları olmadan bizlerin gerçek bir “güç” olduğunu ortaya çıkarmamız çok zor. Işık zadece fizikle ilgili bir şey değil. O tasarım, sanat ve hayatla da ilgili… Biz diğer insanların da bunu anlamasını istiyoruz. Seçilen fikirler, kendi etkinliklerinde UNESCO logosunu kullanabilecekler ve Uluslararası Işık Yılı’nın resmi bir parçası olacaklar. Bu, büyük bir etkinlik olmak zorunda da değil. Siz bir aydınlatma tasarımı kliniği önerebilir, diğer disiplinlere açılmış bir ofis sunabilirsiniz. Bir okula giderek ışık hakkında konuşabilir, bir üniversite ya da kolejde bu konuda ders vermeyi teklif edebilirsiniz. Örneğin projelerinize özel turlar yaratabilirsiniz; şehirde genel ışık yürüyüşü gibi.. Şu anda katılım içeriği genişletildi, bu yüzden bir şeyler yapmalısınız. Bize katılın ve bunu gerçekleştirmemize yardım edin.

Haber kaynağı: http://www.illumni.co/iyl-2015-interviews-light-collective/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir