Close

19/07/2013

UNESCO 2015 “Uluslararası Aydınlatma Yılı”nı destekliyor

YearOfLight 2ECOP’un da üye olduğu Avrupa ve Afrika Fiziksel Toplulukları; global ortaklığın bir parçası olarak “Uluslararası Aydınlatma Yılı, 2015” fikrini UNESCO Üst Kurulu’nun desteği ile açıkladı.

 Uluslararası Aydınlatma Yılı 2015’in amacı bilim ve teknolojinin aydınlatmayla ilişkisindeki farkındalığı yükseltmek. “Uluslararası Aydınlatma Yılı, 2015” teması aydınlatmanın tüm hayatın orijini, kaynağı olduğundan yola çıkıyor. Bu temaya göre; insanın olduğu her alanda çok önemli bir rol oynayan aydınlatma; tıp ve iletişim, eğlence ve kültür üzerinden toplulukları yeniden şekillendiriyor. Bu noktada aydınlatma üzerine kurulmuş endüstriler ekonomiyi dahi yönlendiriyor. Tüm bu endüstriler kendi alanlarında iş sahaları yaratıyor; eğitim, tarım ve sağlık alanlarında çözümler üretiyor.

Aydınlatma insanların sanata bakışlarını etkiliyor; hatta kültürel miraslarını muhafaza etmeleri, onları anlamlandırmaları açısından büyük önem taşıyor. Tüm bunlar; aydınlatmaya ilgi duyan ya da eğitim gören genç yeteneklerin kendilerini global anlamda duyurmaları ve geliştirmeleri için de önemli bir fırsat yaratıyor. Uluslararası Aydınlatma Yılı, 2015 teması bu önemli alana toplumsal farkındalık kazandırmak adına UNESCO’nun da desteği ile ortaya çıkıyor. Temayı destekleyen UNESCO’nun öncelik verdiği konular arasında; eğitim, yoksulluğu yok etmek adına bilim ve teknoloji, bilgilere evrensel ulaşım gibi önemli başlıklar bulunuyor.

Uluslararası Aydınlatma Yılı 2015’i bu global ortaklığın bir parçası olarak Fotonikte İş ve Sosyal Alanlar Avrupa Merkezi (ECOP Allience) de destekliyor. ECOP  aydınlatmanın bilim ve teknolojisi alanlarında potansiyelin önemine dikkat çekmeyi hedefliyor. ECOP’un bu proje ile uzun vadedeki görevi; öğrencilerden öğretmenlere, girişimcilerden normal vatandaşlara kadar farklı yaş ve seviyelerdeki tüm Avrupa topluluğunun; aydınlatmanın bilim ve teknolojisinin önemi konusundaki farkındalıklarını yükseltmek.

 

Haber kaynağı: http://ecopalliance.eu/2015-will-be-the-international-year-of-light/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir