Close

29/12/2015

Işık Yılında (2015) En İyiler

2015-1Eğer halkın hayal gücünü yakalayan bir şey var ise o hiç kuşkusuz “ışık sanatı”. Sayısız şekil, ölçek, renk ve formun bu sanatın içinde yer aldığını var sayabiliriz. Öyle ki bazıları, doğal topografyaları minimal bir sanata dönüştürerek bizi hayrete düşürürken; bazıları da daha distopik bir çalışmayla iletişim cihazlarına bağımlılığımızı sorgulatıyor. Konsept ve sunum ne olursa olsun, bu yılın ışık sanatı enstalasyonları tutkulu, eşsiz ve genellikle oldukça ilham verici.

Bu yıl “ışık sanatı”nın yılıydı:

2015-2

Fotoğraf: Jun Ong

  • Devasa bir LED yıldız Malezya’da henüz yapımı tamamlanmamış bir binayı aydınlattı.
  • Houston’daki Güzel Sanatlar Müzesi “Kozmik Diyaloglar: Latin Amerika Koleksiyonu’ndan Seçmeler isimli bir sergiyle Latin Amerikalı ışık sanatçılarını adeta karanlığın dışına çıkarttı.

2015-ek

Fotoğraf: NONOTAK GIF resmi, yazar tarafından eklenmiştir.

  • NONOTAK Studio’nun sanatçıları Noemie Schipfer ve Takami Nakamoto, Prag’da gerçekleşen Signal Festivali’nde; minimal bir x-tabanlı ışık enstalasyonu olan “Convergence”ı sergilediler.
  • Geçtiğimiz Kasım ayında 50 ışık sanatçısı GLOW Eindhoven’da ışık enstalasyonları, heykelleri, projeksiyonları ve gösterileri gerçekleştirdiler.

2015-3

Fotoğraf: Liz West

  • Sanatçı Liz West, “Your Colour Perception” (Sizin Renk Algınız) isimli çalışmasıyla devasa, sürükleyici bir gökkuşağı ışık sanatı enstalasyonu yarattı. Enstalasyon Castlefield Gallerisi’nin Yeni Sanat Türleri Fedarasyon Evi’nin dördüncü katında gösterime sunuldu.
  • Sanatçı Daan Roosegaarde, Ijssel Nehri’nin su seviyesi hakkında farkındalık yaratmak için sanal bir ışık akışı yaratarak Hollanda’ya “Kuzey Işıkları”nı getirdi.

2015-4

Fotoğraf: www.flickr.com

  • 12 ışık ressamı 200 adet parlayan küre ile Guiness Rekorlar Kitabı’na girdi.
  • Boston Fuar ve Sergi Merkezi’nde aydınlatılmış tavşanlar D bölümündeki çimenliğin kontrolünü devraldılar.

2015-level

Fotoğraf ve ürünler:  IF Cinzia Campolese, Marguerite Anthonioz, Régis Mandrillon, Erminio Alekos Serpente. 

  • Sanatçı ve tasarımcı Cinzia Campolese ve IF tasarım, insanı adeta hipnotize eden, derinlik ve hacmi ortaya çıkaran ekran-temelli geometrik ışık serilerinden oluşan “Level”ı yarattı.
  • San Jose’de gökyüzü, psychedelic (sanrı yaratan) halka açık bir ışık sanatıyla aydınlatıldı.  


Haber:
DJ Pangburn
Haber kaynağı: http://thecreatorsproject.vice.com/blog/best-of-2015-the-year-in-light-art?utm_source=tcpfbus

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir