Close

08/10/2018

IESNYC ve DLFNY, PhoScope’un Porto Riko’daki “Recreo de Noche” girişimini destekliyor

IESNYC ve DLFNY, Porto Riko’da Maria Kasırgasından bu yana elektriksiz olan eğlenme ve dinlenme alanlarının aydınlatmasına destek sunmak için onar bin dolar bağışta bulundu.

Illuminating Engineering Society New York City Section (IESNYC), 10.000 dolarlık ödülünün PhoScope’un “Recreo de Noche” (RDN) girişimine destek olmak üzere bağışlanacağını duyurdu.

PhoScope’un kurucusu, aydınlatma tasarımcısı Nathalie Rozot’un fikri olan proje, geçtiğimiz eylül ayında Porto Riko’yu yıkıma uğratan Maria Kasırgasından bu yana elektriksiz kalan oyun alanlarını, adada yaşayan topluluklar için yeniden aydınlatmayı hedefliyor.

IESNYC, bu çalışmayı desteklemek üzere 10.000 dolar bağış yapmayı taahhüt eden Designers Lighting Forum of New York (DLFNY)’a katıldı.

RDN programının PhoScope tarafından özetlenen hedefi, “… daha uzun vadeli kamu hizmetleri ve altyapı projeleri geliştirilip uygulanana kadar, şu anda elektrik gücünden yoksun olan çeşitli Porto Riko topluluklarının acil dinlenme, eğlenme ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için gün batımından sonra da kullanılmak üzere oyun alanlarının aydınlatılmasını sağlamak.” Girişimin eylül ayı başı itibariyle başlayan ilk pilot enstalasyonu RDN1, 2018 Kasım ayı sonunda tamamlanacak.

PhoScope, Maria Kasırgasının ardından aydınlatma ihtiyaçlarını belgeleyen öğrenci ekibi Lighting In Action (LIA) ve aydınlatma tasarımı hizmetlerine ulaşımı olmayan toplumlarla uzmanlık paylaşmayı misyon edinen, kâr amacı gütmeyen Fransız kuruluşu Concepteurs Lumière Sans Frontières (Sınır Tanımayan Aydınlatma Tasarımcıları)’nın ortak çabasıyla oluşturulan ekip bölge olarak San Juan’daki Caño Martín Peña’yı seçti.

Corporation del Proyecto del Caño Martín Peña (ENLACE), yerel ilgili taraflar ve kullanıcılarla birlikte çalışan LIA, her bir oyun alanının özel aydınlatma ihtiyaçlarını belirleyecek ve solar aydınlatmayı kapsayan tesisat kurulumu ile aydınlatma tasarımına yardımcı olacak. Kolaylıkla çoğaltılabileceği düşünülen bir model olarak her bir “Recreo de Noche” projesi beş solar sokak lambasını, on solar kitini ve elli taşınabilir lambayı kapsıyor. Bu ekipmanların mülkiyeti yerel halkın olacak.

Light Abilities Teknik Satışlar Başkanı ve IESNYC Yönetim Kurulu Üyesi Phil Cialdella, “IESNYC, bu projeye finansal destek sunmaya karar verdi çünkü ışığın insanlar ve çevreleri için daha iyi amaçlarla kullanımına olanak sağlayan projelerin desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz,” diyor. “Yönetim Kurulu bu çabanın, insanların yaşamlarını yerel olarak ışıkla iyileştirmeye odaklandığını ve bu çabanın büyük bir özenle ve önem verilerek sunulduğunu düşünüyor.”

Geçtiğimiz haziran ayında PhoScope’un Haiti, Port-Au-Prince’teki Martissant projesi, IESNYC 2018 Lumen Ödülleri kapsamında, Solar Aydınlatma ile “Humanitarian Action” mansiyonu almıştı.

PhoScope’un kurucusu, aydınlatma tasarımcısı Nathalie Rozot geçtiğimiz temmuz ayında IESNYC Bölümü Ayın Üyesi seçildi. Rozot, “Bu önemli projeye sponsor oldukları için IESNYC ve DLFNY’a minnettarım,” diyor. “Cömert katkıları, aydınlanan toplumumuzun gerekeni yaparak kendini ispatladığının ve hepimizin Porto Riko’ya ışık getirmeye hazır olduğumuzun da göstergesi.”

Haber kaynağı: https://www.archlighting.com/industry/the-iesnyc-and-dlfny-support-phoscopes-recreo-de-noche-initiative-in-puerto-rico_o

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir