Close

28/05/2012

Noche Zero- Karanlığı kucaklama zamanı!

16-18 Ekim 2012

Noche Zero modern şehirlerde karanlığın rolü, aydınlatma tasarımı ve yaşam hakkında ilham vermesi amacıyla düzenlenen bir etkinlik. Kentsel nüfus hızla büyürken ve küresel nüfus şehirlere göç ederken, karanlığın kucaklanmasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu savunan Noche Zero; DIAV, Light Collective and UCN tarafından düzenlenen bir eğitim zirvesi.

Noche Zero’nun en keyifli yanı ise dünya üzerinde gökyüzünün en berrak şekilde gözlemlenebildiği nadir bölgelerden birisi olan San Pedro’daki Atacama Çölü’nde gerçekleşiyor olması. Atacama Çölü’nde gökyüzü o kadar net ki, birçok astronomik gözlem de bu noktadan yapılıyor. Üstelik dünya nüfusunun ancak yarısı Samanyolu’nu çıplak gözle izleme deneyimine erişebilmişken Noche Zero, katılımcılara bu istatistiği değiştirebilmeleri için iyi bir fırsat sunmuş oluyor.

Noche Zero, karanlığı korumak ve kutlamak adına yapılandırılmış bir oluşum. Bu felsefeyle ilerleyecek olan etkinlik programı ise şöyle:

16 Ekim Salı: Seminer + Gece gözlemi.
17 Ekim Çarşamba: Seminer + Yıldızlı gece etkinliği
18 Ekim Perşembe: Think Tank- Atacama Manifestosu

Noche Zero Ahalisi San Pedro’da (Paralel Program)
16 Ekim Salı: Viaje a las Estrellas (Yıldız Seyahati) – Çocuklar için astronomi atölyesi
17 Ekim Çarşamba: Işık Kutusu – Çocuklar için Aydınlatma Tasarımı Atölyesi

Noche Zero Ahalisi Antofagasta’da
18 Ekim Perşembe:     Topluluğun Medya Sergisi: Fotoğraf + Yıldız Film Festivali.
19 Ekim Cuma:          Topluluğun Medya Sergisi + Kapanış etkinliği.

Ayrıntılı bilgi için: www.nochezero.org sitesi ziyaret edilebilir ya da Noche Zero, Facebook Twitter üzerinden takip edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir