Close

11/09/2014

Fütur-Umbra/Penumbra Atölyesi’nde karanlık ve gölge

PLDUmbraPenumbraBi’sürü.org ekibinin mimarlık öğrencileri için düzenlediği atölyelerin sonuncusu Fütur-Umbra/Penumbra başlığı ile gerçekleşti. Çeşitli disiplinlerde çalışmaların yapıldığı etkinliğin ana konusu karanlık ve gölge üzerineydi.

“Sabahları gün ağardığında okula ya da işe gider, akşam çıkışta da hava kararmadan eve döneriz. Günlük yaşamımızda genellikle bu düzen hakimdir. Gündüz çalışmasının verdiği yorgunlukla akşam enerjimiz daha düşük olur ve vücudumuz bize adeta dinlenmek istediğini söyler. Karanlık sokaklar ise bilinç altımızda genellikle kötülere aittir ve gölgeler tekin değildir. “Hayırlı” işler aydınlıkta, “hayırsızlar” ise gece karanlığında yapılır diye bilinmez mi? Peki ya üretim için gerçekten gerekli ve belli bir zaman dilimi var mı? Gündüz vaktinin iş günü ve verimli bir zaman dilimi olarak belirlenmesi akşamların ise tatil olmasının nedeni nedir? Tüm bunların dışında ışık hayata karşı şevkimizi arttırır mı? Ya geceleri? Gece gece icat nasıl çıkar?”

Tüm bu soruların cevapları Umbra/Penumbra atölyesinde tartışıldı. Herkesin biraz kendisinden, biraz çevresinden yola çıkarak karanlığı ve aydınlığı yorumladığı atölyede çok yönlü bir çalışma gerçekleştirildi. Gündüz Vassaf’dan geceye övgü okunurken; mitolojiden günümüze kadar yaşam, sanat, mimari, din ve hayatı oluşturan tüm unsurlarda gölge ve ışık ele alındı. Teorik okumaların ardından mekânda etkiyi deneyimleyebilmek için soyut bir alan içerisinde; ışık, gölge ve kontrast üzerine çalışmalar yapıldı.

İki günün ardından katılımcılara atölyeden akıllarında kalanların ne olduğu soruldu. İşte cevaplar arasından birkaç kelime: Merak, eğlence, ışık, gölge, gözlük, enerji, melatonin, ışıkla tedavi, Newton Anıt Mezarı, UV ışın, Petra Antik Kenti, DNA, ışık grafitisi, perde, dans…

Yürütücüler: Seda Sezen, Yeliz Dilaver
Katılımcılar: Elif İstengir, Hatice Öztürk, Ilgın Şenses, Doğukan Çıldır, Çiğdem Köse, Arda Erdoğan, Serdar Ayvaz, Hasan Burak Hamurişçi, Elvin Selen Kılıç, Sinem Ezgi Konaklı, Suheyla Nilgün Çelik

Atöylenin ismine ilham veren kelimelerin anlamları:

Fütur: Bezginlik, umutsuzluk, usanç
Umbra: Tam gölge (güneş tutulması) güneş lekesinin karanlık ortası
Penumbra: Yarı gölge

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir