Close

25/09/2013

Türkiye’deki Işık Kirliliği TAK’da tartışıldı.

Işık kirliliği doğaya ve sağlığımıza zarar veriyor.

IMG_1523

Türkiye’de ışık kirliliği semineri 24 Eylül 2013’te TAK gerçekleşti. 150’e yakın katılımcının izlediği etkinlik, Prof. Dr. Zeki Aslan’ın Türkiye Işık Kirliliği Engelleme Çalışmaları hakkındaki konuşması ve deneyimlerini paylaşmasıyla başladı. Işık kirliliğinin doğal yaşamı nasıl etkilediği ve insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini de anlatan Prof. Dr. Zeki Aslan konuşmasının ardından, seminerin yürütücülüğünü yapan Emre Güneş ile beraber katılımcıların sorularını cevaplandırdılar.

Yaklaşık bir saat süren konuşmanın ardından katılımcılar yönetmenliğini Ian Cheney’in yaptığı 2011 yapımı The City Dark Belgesel Filmini izlediler. Film, bilinçsiz aydınlatmanın kültürel, fiziksel ve hatta psikolojik etkileri üzerine gerçekleştirilmiş araştırmalar ve çözümlemeler ile dünyanın gömüldüğü ışık kirliliğini ve sonuçlarını ortaya koyuyordu.

Etkinlik sonrasında katılımcılar aydınlatma tasarımının ve ışığın hayat kalitemiz üzerindeki önemini fark ettiler ve bilinçsiz aydınlatmanın kültürel, fiziksel ve hatta psikolojik etkileri üzerine gerçekleştirilmiş araştırmalar ve çözümlemeler ile dünyanın maruz kaldığı ışık kirliliğini ve sonuçlarını gördüler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir