Close

22/08/2013

Türkiye’de Işık Kirliliği Semineri

turkiyede-isik-kirliligi

Gece gökyüzüne bakıyorsunuz. Tek bir yıldız bile yok. Şehrin biraz dışına çıktığınızda ise karşınızda tüm güzelliği ile yıldızlar şöleni. Sebep: Işık Kirliliği. Peki ışık gerçekten kirletir mi? Doğa, çevre ve insan hayatı üzerine etkileri neler? Türkiye’de durum ne ve nereye gidiyor?

PLD Türkiye, geçen sene “Karanlığı Aramak” serisi ile başladığı ışık kirliliği ile ilgili bilinçlendirme çalışmalarına bir yenisini ekliyor. Türkiye’de ışık kirliliği konusunda uzun senelerdir çalışmalar yürüten Prof. Dr. Zeki Aslan‘ın deneyimlerini paylaşacağı etkinlik “City Dark” film gösterimi ile son bulacak.

Tarih: 24 Eylül 2013, Salı, Saat: 19:00
Yer: Tasarım Atölyesi Kadiköy (TAK)  (http://www.kadikoytasarim.org/iletisim/)

Program:
19:00 – 19:45: Prof.Dr. Zeki Aslan, TİKE (Türkiye Işık Kirliliği Engelleme Çalışmaları)
19:45 – 20:40: City Dark Belgesel Film Gösterimi

Sınırlı kontenjan nedeniyle KAYIT olmanızı rica ediyoruz.

KAYIT: http://citydarktak.eventbrite.com/

* Etkinlik ile ilgili resmi hashtag #karanligiaramak.  

 

Zeki_Aslan_2

Prof. Dr. Zeki Aslan: 

25 Haziran 1940’da Artvin’de doğdu. 1963 de Ankara Yüksek Öğretmen Okulu ve Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik-Astronomi Bölümü’nü bitirdi.

Doktorasını İngiltere Sussex Üniversitesinde 1972 yılında tamamladı. 1972-1987 arasında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi Bölümü’nde çalıştı. 1987-1992 yılları arasına İnönü Üniversitesi Fizik Bölümü Başkanlığı, 1992-1999 arasında Akdeniz Üniversitesi Fizik Bölümü (kurucu) Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1982-1986 yılları arasında TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Yer Seçimi Güdümlü Projesinin, 1992-1995 yıllarında Kuruluş Projesinin yürütücülüğünü yaptı. 1995-2007 yılları arasında TUG Müdürlüğü görevinde bulundu.

Zeki Aslan, İstanbul Kültür Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyeleri ile birlikte, Türkiye’de gece gökyüzü parlaklığının ölçülmesi (www.isikkirliligi.org) başlıklı bir ışık kirliliği projesi yürütmektedir.

the-city-dark-film-posterThe City Dark Belgeseli:

The City Dark; karanlığa bir ağıt, ışık kirliliğine bir hiciv. Şehir ışıkları arasında yabancılaştığımız karanlık ve ışıldamalarını unuttuğumuz yıldızlar için bir ‘uyanış’ filmi. Film, bilinçsiz aydınlatmanın kültürel, fiziksel ve hatta psikolojik etkileri üzerine gerçekleştirilmiş araştırmalar ve çözümlemeler ile dünyanın gömüldüğü ışık kirliliğini ve sonuçlarını ortaya koyuyor.

The City Dark Fragmanı:

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir