Close

07/02/2020

Tingzhen Beef Rice Noodles, Pekin – Çin

İspanyol mimarlık ve iç mimarlık stüdyosu Catanian, Çin, Pekin’deki bir restoranın iç mekânı için insan duygularını yeniden yorumlayan siyah beyaz bir enstalasyon tasarladı.

Tingzhen Beef Rice Noodles isimli 50 metrekarelik küçük restoran, Pekin, Wangjing SOHO’da yer alıyor. Mimarların söylediğine göre, müşterinin daha önce yiyecek içecek sektöründe hiç deneyimi yok.

Restoran sahibi, çocukluğundan beri zihnine yerleşmiş olan bir kase dana etli pirinç eriştesinin eşsiz lezzetini korumak ve büyükannesi için duyduğu nostaljiyi yaşatmak amacıyla önceki kariyerinden keskinkes vazgeçip büyükannesinin adını taşıyan ve onun tarifini miras olarak alan bu markayı kuruyor. Markanın hikayesinden fazlasıyla etkilenen tasarımcı, benzersiz bir yemek alanı sunmayı amaçlıyor.

Catanian’a göre, “Günümüzde piyasa ticari söylemler, ‘agresif’ ürünler ve stilize mekânlarla dolu”.

“İnsanlar moda renklere ve uygun fiyatlı lüks trendlere meraklıyken DNA’mızdaki Oryantal farkındalığı nasıl ele almalıyız? Ve en derin duygularımızı nasıl ifade etmeliyiz?” Tasarımcı projeye yaklaşırken tasarımı yeniden değerlendirmek ve Oryantal “edebi ruhu” geri kazanmak istemiş.

Mutfak hariç, kullanılabilir alan 50 metrekareden daha küçük. Mimarlar, “Derin duyguları yorumlarken fantastik uzamsal etkilerin nasıl yaratılacağı, tasarım için büyük bir zorluktu,” diyor.

İnsan duyguları karmaşıktır, kolay kolay ne ifade edilebilir ne de açıklanabilir. Müşteriye gelince, büyükannesine dair düşüncesi ve onun özel tarifinin mirası, bir kase pirinç eriştesinde kristalleşiyor. Bu, ağır ama sıcak bir duygu. Bunları göz önüne alan tasarımcı, mekânı sakinleştirici ancak hafif uzamsal etkiler sunan bir heykel haline getirmeye karar veriyor.

“Bellek siyah beyaz bir rüya gibi,” diye ekliyor mimarlar. “Bir rüyadan uyandığınızda konuyu hatırlayabilirsiniz, ancak renkleri yoktur. Tasarımcı, mekâna ritim duygusuyla dolu, büyümekte olan soyut bir  ‘ağaç’ yerleştirdi.”

Geniş alana yayılan siyah renk tonu, tıpkı pirinç eriştesinin ana bileşenlerinden biri olan su gibi büyük bir akışkanlık gösteriyor. Mekânın tamamı Çin tarzı örtük bir estetikle donatılmış. İç mekân, örtüklüğüne rağmen, yine de insanların kalbine dokunmak, hayal gücüne ilham vermek ve beklenti uyandırmak için yeterince güçlü.

Anılar uzayda ağaçlar gibi büyüyor ve duyguları içeren bir ağ gibi iç içe geçiyorlar. Mekânsal formlara ve ritimlere gelince, tasarımcı geleneksel tasarım yaklaşımlarını terk etmiş ve stilize sembolleri silkinip atmış. İç içe geçen beyaz çizgiler anıları sembolize ediyor ve kaselerdeki beyaz pirinç eriştesini yankılıyor.

Mekân, insanlar için var, bu yüzden insanlar içeri girdiğinde daha fazla ihtimal çağrıştırması gerekiyor. Mekânsal tasarım, ambiyansı ve insanların o anki zihin durumunu dikkate almalı.

Ancak bu şekilde, insanların duyusal deneyimlerini daha da etkileyen uygun, soyut uzamsal bir ortam oluşturulabilir. Misafirler oturup anıları taşıyan bir kase etli pirinç eriştesi istediklerinde tamamen ambiyansa ve mekânın içinde bir deneyime gömülmeliler.

Zaman, insanların duygularının, anılarının, umutlarının ve pişmanlıklarının iç içe geçtiği kocaman sınırsız bir ağdır. Noktalı kırmızı renk tonu, herkesin anılarındaki en unutulmaz kısımları simgeleyen görsel bir vurgu niteliğinde taşıyor.

Yapı sahibi: Tingzhen Beef Rice Noodles

İç mimari: Catanian

Tasarım: Wang Zhongli

Dekorasyon: Anyuezhai Decoration Design Engineering (Pekin) Co., Ltd.

Fotoğraflar: © JinWeiqi

Haber kaynağı: https://worldarchitecture.org/architecture-news/eeghg/catanian-interprets-human-emotions-in-the-interior-of-a-restaurant-as-monochrome-dream-in-beijing.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir