Close

06/06/2016

The Arton Wall Projesi’ne Mükemmellik Ödülü

Arton1033. Uluslararası Aydınlatma Tasarım Ödülleri (IALD) kapsamında Excellence (Mükemmellik) ödülü kazanan projelerden biri Çin’den oldu. Aydınlatma tasarımının Originator Lighting Design Consultants tarafından yapıldığı Shenzhen şehrindeki The Arton Wall projesi Excellence ödülüne layık görüldü. Ödülü Nuanxi Huang ve Yu-Huang Chen bizzat teslim aldı.

The Arton kitap duvarı bir baskı şirketinin sahibi olduğu Çin’deki bir sanat merkezinin içinde kuruldu. Bu projede ziyaretçiler büyük bir merdiven iniyor ve duvarın kendisine ulaşıyorlar. Duvar, 50.000’in üzerinde sanat kitabına ev sahipliği yapıyor. Burayı kaplayan alan 50 metre genişliğinde, tavan yüksekliği ise 30 metre. Bu doğal güneş ışığı olmayan “siyah kutuya” yaklaşımda aydınlatma tasarımcılarının niyeti; mekânı yumuşatmak ve sanat ile insan arasındaki mesafeyi kısaltmak idi.

Projedeki net cam panel kitapları koruyor ve ışığı doğru bir şekilde uygulama konusunda eşsiz bir meydan okuma sunuyor. Originator ekibi, göz kamaşmasını önlemek için cam panelin içinden kitapları aydınlatmak adına projektörleri kullandı. Böylece ziyaretçiler de onları rahatlıkla görebilecekti.

Jüri üyelerinden biri projeyi şöyle tanımlıyor: “Verilen görevi aydınlatın… Daha sonra her şey kendi başının çaresine bakacaktır.”

Bu kitap duvarı, alanın temel odağıyken heykelsi merdiven kendi etkisini yaratıyor. Merdiven, hem alttan hem de sadece bir taraftan, yeşilimsi mavi alüminyum bir ağ katmanı ile kaplanmış. Ters yanda kalan diğer tarafı ise camdan oluşuyor. Renkli reflektörler kitap duvarının camına ağ formu yaratıyor ve alana gizem katıyor. Net cam tırabzanı ziyaretçilere, yaklaştıklarında duvar boyunca kitapları görebilmelerine olanak sağlıyor.

Ana ışık kaynağı duvardan geldiği için tasarımcılar sadece birkaç downlight ile net bir tavan yaratabilmiş. Yürüme yolundaki aydınlatma tırabzan sistemine iki kademede entegre edilmiş: Kaynaklar hem trabzanın yukarısında hem de içine gizlenmiş olarak kullanılmış.

Kitap duvarının tam karşısındaki yüzeyler, duvarın ve merdivenin etkilerini güçlendirmek, aynı zamanda kontrast sağlamak adına mümkün olduğunca karanlıkta bırakılmış. Lineer ışık kutusu flüoresan uplight’lar dizisine ev sahipliği yapıyor. Birkaç çift halojen downlight ise orta diziye eklenmiş. Böylelikle muhteşem görüşü tekrar vurguluyor ve asma kata aydınlatma sağlıyorlar.

Bir diğer jüri üyesinin proje hakkındaki görüşleri ise şöyle: “Aydınlatma mimarinin güçlü, anıtsal yönlerine daha fazla netlik kazandırıyor. Bu projede net tasarım kararı, iyi armatür entegrasyonu ve idareli ama anlamlı renk kullanımına dair kanıtlar bulmak mümkün.”

Mekân boyunca kullanılan farklı aydınlatma stratejileri kendi alanlarında ustalıkla, sanatsal bir şekilde uygulanmış. Bu stratejiler mimari ögeleri vurguluyor, sıkıcı, ağır bir alanın içinde samimi bir hava oluşturuyor. Tüm bunların yanında uyum ve varyasyonun semfonisini yaratıyorlar…

Projeye katılanlar:

ARTRON BOOK WALL SHENZHEN, ÇİN

AYDINLATMA TASARIMI:
Nuanxi Huang Yu-Huang Chen Chiao-Chih Liao Hwo-Ghee Tan
Originator Lighting Design Consultants Inc

MİMARİ:
Wendell Burnette Architects Urbanus Architecture & Design Inc

ÖNCÜ DANIŞMAN:
Flaneur Culture Lab

İÇ TASARIM:
Yung Design + Compose Coba Design

EKRAN PENCERE TASARIMI:
WX-design

FOTOĞRAF:
© Chin-Ming Cheng

Haber kaynağı: http://ialdawards2016.conferencespot.org/artron-wall-1.3060077

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir