Close

12/04/2019

Steak Restoranı, Oklahoma – ABD

Tabiî ki kan kırmızısı.

Buick ve biftek denildiğinde hemen akla “Amerika” geliyor. Bu iki terimin Oklahoma City gibi bir şehirde bir arada kullanımı, ayrıcalıklı, tarihi bir kulis içinde lezzetler sunan bir mutfak anlamına geliyor.

RED Prime Steak Restoranı 1911 yılında inşa edilen Buick Binası’nda. Burası Oklahoma City’nin ilk otomobil binası ve aynı zamanda başlangıçta “Automobile Alley” olarak tanınan semti. İki katlı binanın kireç taşı ile kaplı dış cephesi büyük süslemelere sahip ve üzerinde hala daha ışık ile öne çıkartılmış tanınmış firma markası Buick bulunuyor.

Binanın içine kırmızı renkler hakim. Restoranın iç mekanında kullanılan bu renk ile konukların duyularına hitap edilmek istenmiş. Gürme, koklama, tat alma ve birbirleri ile iletişim kurma yeteneklerinin artırılmasına yönelik çalışılmış. Her iyi tasarımda olduğu gibi, mekanın konsepti muhteşem bir fikre dayanıyor.

Burada bu fikir “raw and refined” olarak adlandırılıyor, yani “ham ve işlenmiş”. Özellikle iç alanda, sanayi binasının sert özellikleri korunmuş ancak yeniden yorumlanmış. Böylece mekan artık otomobil sanayisine hizmet etmek üzere değil, tatlara yönelik faal olmaya zorlanıyor. Malzeme ve yüzeylerin dokusu bilinçli olarak pürüzlü bırakılmış ve 5,5 metre yükseklikte tavan ve çatı pencereleri olan iç mekanın hacmi, heyecan verici bir ortam yaratmak üzere dolu dolu kullanılmış.

Restoran heyecan verici ve büyüleyici, eşsiz ve ilham verici. Yukarı doğru 55, yana doğru 130 şarap şişesi alan ve toplamda 7150 şişenin saklanmasına olanak veren görülmeye değer şarap rafı RED Bar ve Restoran’ın ana salonunu ayıran bir duvar işlevi görüyor. Aşağı doğru sarkıtılan kırmızı “neon lambalar” büyük alan içinde sıcak ışık yayıyor.

Bunlar hem enerji hem de binanın rustik duvarlarından yansıyan ışığı oluşturuyor. Konseptin adı “Kırmızı Rüzgar”. Yayılan ışık, restorana gelen konukların ana salona girişinin çerçevesini oluşturuyor. Her masa ayrı bir bakış açısı sunuyor ve akıllarda kalacak bir restoran deneyimi yaşatıyor. Daha ayrıcalıklı ortamlar talep edenlere yönelik, tabiki yine kırmızı renklerde tutulmuş ve orjinal tarihi Buick marka araç bir döner tablonun üzerine oturtulmuş.

Burada dokuz kişi ayrı ayrı oturarak yemek yiyebiliyor. Aydınlatmacılar, sosyal ögeleri, sunulan lezzetler ile dengeleyebilmiş. Bazı konuklar direkt pencerede veya iyi havada kaldırım üzerinde oturabiliyor. Tercih tamamen prestij meselesi. Red Prime Steak Restoranı, Amerika Birleşik Devletleri’nde iyi biftek evleri arasında gösteriliyor.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Red Prime Steakhouse, L. P.

Mimari: Elliott + Associates Architects – Rand Elliott, FAIA; Brian Fitzsimmons, AIA; Kenneth Fitzsimmons, AIA; Joseph Williams, Assoc. AIA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir