Close

26/04/2019

Nautilus House, Naucalpan – Meksika

Hepimiz biliriz. Eğer bir şeyleri değiştirme gücünü bulamaz isek, hiçbir şeyin değişmeyeceğini bilmenin bunaltıcı duygusu içimizi kaplar. İşte bunun bir örneği, genç ve iki çocuklu bir çiftin doğaya yakın olmak için geleneksel evlerinde otururken, hem evlerini hem de semtlerini değiştirme niyeti ile bir sümüklüböcek evinde kendilerini nasıl bulduklarıdır. Organik konseptleri ile tanınan Senosiain Arquitectos mimarlık ofisi, bina için ekstra şık ve sade bir tasarım yapmakla görevlendirildi. Yapı, Kuzey, Güney ve Doğu’ya doğru yüksek binalar ile çevrili. Batı yönünde dağlara doğru çok güzel bir görüntü var.

Konseptin oluşum aşamasında, ailenin istek ve ihtiyaçlarına göre birçok fikir geliştirildi ve ortaya Nautilus evi çıktı. Bilgi olarak, Nautilida, üzerinde sarılı biçimli bir kabuğu olan ve kabuğun içinde yumuşak dokulardan oluşarak kabuğa yapışan bir hayvan türüne verilen ad.

Bu evde oturan ailenin kendisini bu tür bir kabuk içinde yaşayan, kabuğun içindeki odacıklar içinde hareket eden bir sümüksü hayvan gibi hissetmesi istendi. Bir dizi koruyucu odacıkların içinde yaşayan bir hayvan. Bu örnekte kabuk, 6 cm kalınlığında bir çelik betondan oluşuyor.

Nautilus evinin içindeki aile, yaşamı birbirinden ayrı olan ancak ayırıcı duvarları olmayan iç mekanlarda sürüyor. Yapı, burada kalanlara, dördüncü bir boyutun sürekli dinamiğini hissettiren üç boyutlu uyumlu bir mekan sunuyor. Bu duygu, döner merdivenlerden yukarı çıkarken veya aşağı inerken, iç alanda bir bahçenin üzerinde uçuyor hissi ile ortaya çıkıyor.

Hepimizin yukarıda anlatıldığı gibi yaşam şartlarımızı değiştirme olanağı veya cesareti yok. Ancak güneş ışığını yaşam ve çalışma ortamlarımıza soktukça, bazen o sıkıcı görünen hayatımızı güzellik, ilham ve sakinlik ile doldurabiliriz. Projenin fotoğrafları kelimelerden daha fazlasını anlatıyor.

Projeye katılanlar:

Mimari: Senosiain Arquitectos

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir