Close

25/04/2023

Gina, Kanyon AVM, İstanbul

Metin ve Fotoğraflar: Korhan Şişman

Geleneksel Trattoria kültürünün sıcaklığını, modern ve incelikli yorumlarla günümüze taşıyan Gina, misafirlerine eşsiz bir İtalyan tarzı yeme-içme deneyimi sunuyor. Restoran, adını 1950’li yıllarda İtalya’nın Toskana bölgesinde yaşamış ve kendi adını taşıyan bir aile trattoriası işletmiş Gina’dan alıyor.

Karakteristik detaylar, özgün renk ve malzeme paleti kullanılarak hayata geçirilmiş bu mekanın aydınlatma şeması, Gina’nın hedeflediği fine-dining deneyimini güçlendirecek şekilde kurgulandı.

Aydınlatma tasarımının temel hedefi, mekanın karakteristik özelliklerini ortaya çıkaran düşey ve yatay düzlemlerin mimari ile bütünleşerek dengeli şekilde tanımlanmasıydı.

Kanyon’da yer alan restoran, açık teras, kapalı teras, ana salon ve mutfak olmak üzere bölgelere ayrılıyor. Ön terasta içinde bulunduğu yapının bir parçası olarak başlayan atmosfer kendini cephede yer alan dokularla hissettirmeye başlıyor. Giriş kapısı şık cam aplikler ile tanımlanırken, marka logosunun yer aldığı alın, tavan üst kotunda yer alan gizli aydınlatma detayı ile vurgulanıyor.

Ana salonun duvarlarında yer alan ve İtalyan Riviera’sından kesitler sunan el yapımı seramik panolar dekorasyonunun en çarpıcı öğelerinden biri… Yönlendirilebilir gömme armatür yerleşimleriyle vurgulanan bu panolar,  ana salonun tavan sınırlarında oluşturulan gizli ışık detayı ile daha belirgin hale getiriliyor. 

Yan oda ve bar yanında yer alan geçişlerde, düşey düzlemler yere gömme armatür yerleşimleri ile destekleniyor. Ahşap kaplama ile tanımlanan geçiş bölgeleri eliptik açılı yere gömme armatürler ile aydınlatılırken, ana salonla yan odalar arasındaki geçişler dekoratif aplikler ile vurgulanıyor.

Merkezde oturma grubunun üzerinde yer alan yapay ışıklık, doğal ışık almayan bu alanda dengeli yayılmış aydınlık oluşturarak iç mekandaki yükseklik hissiyatını pekiştiriyor. Tavan aksları içerisinde yer alan ikili dar açılı spotlar, tavanda yer alan desen sisteminin parçası olarak çalışırken, klasik beyaz örtülü masalar üzerinde kontrast yaratarak atmosferi samimi ve romantik hale getirmekte.

Bar bölgesi, arka duvarı boydan boya geçen yapay ışıklık, masa üzerinde yer alan dekoratif masa lambaları ve bar önü gizli ışık detayı bölgeyi daha tanımlı hale getiriyor.  Raflarda ve bar arkasında katlı stand üzerine yerleşen şişeler yine bu bölgedeki detay ile vurgulanıyor. Yan oda ve wc koridorunda yer alan ve geleneksel trattoria kültürüne göz kırpan nostaljik fotoğraf çerçeveleri, yönlendirilebilir teknik armatürler ile vurgulanmakta. 

Projeye katılanlar:

İşveren: Dream Hospitality & Retail

İç mimari: Wangan

Aydınlatma tasarımı: Planlux

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir