Close

24/11/2014

Singapur Üniversitesi’nin tavanında 6.000 LED

Singapur1Singapur Üniversitesi Araştırma Merkezi’nin tavanında hareket ettirilebilen 6.000 ışık bulunuyor. Mimar ve Profesör Sawako Kaijima bu alanı, hem bir araştırma merkezi hem de galeri bölümü olarak “tamamen ışığı yayabilen bir aydınlatmayla” yeniden tasarlamış.

Inside Festival’de bu yıl Gösterim Kategorisi’nde ödül alan IDC Alanı, Singapur Üniversitesi Teknoloji ve Tasarım bölümünde araştırma merkezi ve sergi bölümü olarak faaliyet gösteriyor.

Singapur213’e 16 metre ebatındaki alanın tüm tavanı, buraya asılı duran LED ışıklarla doldurulmuş. Ayrıca bu ışıklar bağımsız olarak alçalıp yükselebiliyor.

Singapur3Kaijima Singapur’da, Inside Festival 2014’te çekilen bir videoda şöyle konuşuyor: “Benim yaptığım tüm tasarım aslında bu ışıklandırılmış tavan. Yaklaşık 6.000 tane ışık var ve bu ögelerin boyunu biri kolaylıkla ayarlayabilir. Tavan tamamen yaygın bir ışık sağlıyor. Böylece mekânda kesinlikle hiçbir gölge oluşmuyor. Siz hareket edebilirsiniz, etrafınızda dönebilirsiniz ve yine de her şey aynı şekilde aydınlanmış görülecektir. Bu yeni bir deneyim ki ben daha önce böyle bir şey hiç yaşamamıştım.”

Singapur5Kaijima LED lambaları özellikle bu proje için mekânın tamamının aydınlatılmış olmasından emin olabilmek için tasarlamış. Sanatçı bu konuda şöyle devam ediyor: “Polikarbondan yapılmış özel bir aydınlatma tasarladım. Bu aydınlatma düşük güçle çalışan LED’ler barındırıyordu. Daha sonra ışığı düşürmek adına özel lensler tasarlayabilmek için birçok simülasyon aracı kullandık.”

Singapur4Tüm tavan tamamen ışıktan yapılmasına rağmen yine de objeleri ondan ayırmak, uzaklaştırmak mümkün. Kajima bu durumu şöyle açıklıyor: “Bütün aydınlatmaların kendi ilmekleri var bu yüzden 10 kg’a kadar istediğiniz başka objeleri de tavana asabilirsiniz.”

Singapur6Üniversite seneye yeni bir kampüse taşınacağı için bu tavan sistemi yeniden kurulabilmek üzere tasarlanmış. Kaijma: “Bütün önemli yatırımlar tekrar kurulabilmek üzerine tasarlanmalıydı. Projenin ana fikri oldukça esnek ve yeniden kurgulanabilecek bir alan yaratmak üzerineydi.” diye konuşuyor.

Haber kaynağı: http://www.dezeen.com/2014/11/20/movie-idc-space-singapore-university-technology-design-ceiling-6000-moveable-lights-video-interivew/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir