Close

29/08/2013

EVATEG, LED/OLED Aydınlatma Teknolojileri Çalıştayı Şile’de gerçekleşti

EVATEG1Enerji Verimli LED/OLED Aydınlatma Teknolojileri Araştırma, Geliştirme, Eğitim ve Uygulama Laboratuvarı Projesi (EVATEG) kapsamında düzenlenen LED/OLED Aydınlatma Teknolojileri Çalıştayı, Şile’de yapıldı.

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), Kalkınma Bakanlığı desteği ve Özyeğin Üniversitesi-Şile Belediyesi ortaklığıyla yürütülen proje kapsamında; Özyeğin Üniversitesi bünyesinde dünya standartlarında LED/OLED Ar-Ge laboratuvarı kurulmasına start verildi. Çalıştayda; 9’dan fazla ülkeden 180’in üzerinde bilim insanı, araştırmacı, değişik sektörlerden, bakanlıklardan ve belediyelerden uluslararası katılımcı bir araya geldi.

Proje; enerji kullanımında verimliliği arttırmak, çevre kirliliğini azaltmak, enerji tasarrufu ile ülke bütçesini desteklemek amacıyla ışık yayan diyotların (LED/OLED) kullanım alanlarının yaygınlaşması hedefiyle başlatıldı. Proje kapsamında Özyeğin Üniversitesi’nde kurulmakta olan laboratuvarda; bilgi odaklı teknolojileri geliştirme, karakterizasyon ve bilinçlendirme çalışmaları yapılacak. Ayrıca çalışmaların uygulanabilir prototipleri de geliştirilecek.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan, EVATEG Proje Yürütücüsü ve Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Arık; projede pilot bölge olarak seçilen Şile’de, Enerji Demonstrasyon(ŞED) merkezinin kurulmasını da hedeflediklerini söyledi.

Çalıştayda bilgi-teknoloji üretimini ve transferini sağlayacak ortak kullanım alanlarının geliştirilmesi ve uygulanabilir modeller de tartışıldı. Bu modellerle ülkemizde LED/OLED üretim ve kullanım maliyetlerinin en aza indirilerek işlevsel hale getirilmesi gibi konular masaya yatırıldı. İstanbul’un Şile ilçesinde bir bilişim ve teknoloji vadisi kurulabilirliğinin tartışıldığı Şile Teknoloji Vadisi paneli oturumu da çalıştayda gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir