Close

30 June 2015

OLED verimliliğini 30 kat artıran teknoloji

OLEDAraştırmacılar yeni geliştirilen bir metot sayesinde OLED verimliliğinin tam %3,000 oranında artacağını iddia ediyor.

Kore Ulsan Teknoloji Ensitüsü, İridyum katkılı fosfor gibi ışıldayan emitörlerin verimliliğini 30 kat artırabilecek bir teknik geliştirdiklerini kamuoyuna duyurdu.

Enstitünün araştırma ekibi, bu dramatik verimlilik artışına; molekülleri sentezleyerek daha “güçlü” moleküllere ulaşan yeni bir metot sayesinde ulaştıklarını açıkladılar. Daha net bir şekilde söylemek gerekirse araştırmacılar; iki karbon ünitenin alkali bağlayıcıyla birbirine tutturulduğu emitör bir molekül yarattılar.

Eğer bu teknoloji ticarileştirilirse OLED’leri çok daha ileri bir seviyeye taşıması ve OLED aydınlatma verimliliğini kat ve kat artırması bekleniyor.

Haber kaynağı: http://www.oled-info.com/researchers-claim-new-method-can-increase-oled-efficiency-3000

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *