Close

04/09/2014

Cintelliq’in OLED aydınlatmaya dair 2014-2023 raporu

PLDOLEDRapor1OLED aydınlatmanın ticarileştirilmesi, büyüyen şirketler listesiyle ivme kazanmaya devam ediyor. Geleneksel aydınlatma şirketleri aktif oldukları halde, OLED aydınlatma sayesinde, pozisyonlarını güvence altına almak adına endüstrinin dinamiklerini değiştirmek istiyorlar.

Şirketler, OLED aydınlatma panellerinin üretimini büyütmeye başladılar. Aynı zamanda ürün performansları sürekli gelişiyor. Tüm bunların gelecek on yıldaki OLED sektör hacmine, fiyatlandırmaya, kapasiteye ve ücretlere de elbette etkisi olacak.

OLED aydınlatmanın, 2016’ya kadar LED aydınlatma için ciddi bir rakip olacağı düşünülüyor. OLED aydınlatma sektöre ilk girdiğinde daha az etkili bir başlangıç yapmış olabilir ancak şu anda önemli ölçüde büyüyen bir pazar durumunda. OLED panellerin, aydınlatmaların sayıları sektörde giderek artıyor. OLED panellerin etkinliği ve normal şartlardaki operasyonlarda 10 yıla kadar kullanım sürelerinin olması da LED aydınlatmaya karşı hızlı bir şekilde alternatif olmalarını sağlıyor.

Kısa dönemde OLED pazarının potansiyeli tartışılabilir ancak Cintelliq’in analizleri gösteriyor ki 2020-2023 dönemi boyunca OLED aydınlatma, performans, fiyat ve kullanım ömrü açısından LED aydınlatmaya karşı çok büyük bir alternatif olacak.

2020’ye kadar OLED panellerin m2 başına €200’dan fiyatlandırılması ve her metrekarede 5,000cd parlaklık vermeleri öngörülüyor. 2023’te dünya genelinde OLED panellerin üretiminin ise 500 milyonu bulması bekleniyor.

OLEDRapor2

LG Chem tarafından en son yapılan %66’lık fiyat indirimi ve Philips’in daha fazla parlaklık sunan yeni panel alternatifleri, marketin bu iki önde gelen üreticisinin pazardaki pozisyonlarını güvence altına alma çabası olarak değerlendiriliyor. Bu durum da OLED aydınlatmanın uzun süre sektörde var olacağının sinyallerini veriyor. Konica Minolta dünyanın ilk “Roll-to-Roll OLED Panel” serisini 2014’ün sonlarında piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Bu, artan kapasiteyi ve aydınlatma üreticilerinin-kullanıcılarının seçimlerindeki artışı da gösterecek. OLED panel üreticileri arasındaki artan rekabet ise daha yenilikçi, daha iyi ürünlerin ortaya çıkmasını ve bunun da ötesinde fiyatların düşmesini sağlayacak.

Cintelliq Limited’in Baş Analisti Craig Cruickshank raporla ilgili şunları söylüyor: “Bu rapor pazarın yıllık olarak nasıl değiştiğine, büyüdüğüne, kaç tane panelin üretileceğine, kaç tane makinenin ön görülen cirolarla eşleşeceğine dair kesin bir değerlendirme ve analiz sağlıyor. Rapor OLED aydınlatma endüstrisinin şu anını ve gelecekteki evrimini anlamak isteyenler için çok temel bir refarans kaynağı oluşturuyor.”

Araştırma ve Analiz:
Cintelliq’in araştırma raporları serisi, OLED aydınlatma sektöründe yeni ürünlerin, fiyatlandırmanın, kapasitenin ve ücretlendirmenin gelecekte nasıl olacağını, tüm bunların aydınlatma pazarını nasıl etkileyeceğine dair önemli analizler içeriyor.
Haber kaynağı: http://www.cintelliq.com/oled-lighting/ppccf-2014-q2.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir