Close

04/12/2018

Salvage Bar & Lounge, Los Angeles – ABD

Metin: Joachim Ritter

Mimariye entegre edilmiş ışık çözümleri, aydınlatma tasarımında genel olarak kabul görmüş trendlerdir. Yine de lamba baz alınarak yapılan tasarımlar gelecekte de önemini koruyacaktır. Hatta bir karşı akım oluşturabilir. Özellikle tarihi referansların tasarımı söz konusu ise.

Salvage Bar & Lounge Los Angeles’in bankalar bölgesinin merkezinde yer alıyor. 1926 yılından kalma, lüks dairelere çevrilen Roosevelt Residences’ın zemin katındaki Salvage Bar, geceleri banka ve moda dünyasının şık iş adamlarının tercih ettiği bir buluşma noktası ve aynı zamanda mega kentin çeşitliliğe sahip (ve çoğunlukla gözden kaçan) mimarlık tarihine ev sahipliği yapıyor.

Barın adı, tasarım konseptinin arkasında ne olduğuna dair bir ipucu veriyor. Salvage (atık, çöp) Bar, Roosevelt Residences’in restorasyonundan sonra kalan malzemelerden inşa edildi. Bar, Tima Bell (Tima Winter Inc. kurucusu) tarafından planlandı. Projenin mimarı, kalıcı inşaatlar ile geri dönüşüm malzemesinin yeniden kullanımı üzerinde uzman.

Tima Winter Inc. firması planlamacıları her zaman, planlanacak projenin yerinde bulunan doğal yapı malzemelerini kullanmaya gayret ediyorlar. Planlama ofisi özel mobilya ve dekorasyon tasarımı ve üretimi konusunda ün yaptı.

185 m2 büyüklüğündeki mekân kesinlikle modern, ancak geri kazanılmış “eski malzemenin” kullanımından dolayı olağan dışı bir estetiğe sahip. Örnegin bar tezgahı; eski bronz renkli asansör kapıları, tarihi panel ve kurşun camlardan olusan pencerelerin yaratıcı kombinasyonlarından oluşuyor.

İç alanın tasarımında öne çıkan özellikler ise duvar, suni deri kaplı oturma nişleri ve kasa biçimli, eski kumaşlarla kaplı oturaklar. Bar tezgahına dönüşen süslü bronz kapıların izleri kokteyl masaların tasarımının temelini oluşturuyor.

Aydınlatma tasarımı ile genel ortamın sakinleştirici ve rahatlatıcı olması hedefleniyor. Bu şekilde yakın bölgelerden sanatçı ve genç iş adamlarının ilgisi, mekana çekilmeye çalışılıyor. Aralıksız olarak uygulanan sarkıt lambalar da “atık malzemeden” üretildi. Üstelik bu lambalar ağız üflemeli kristal camdan yapılma. Lambaların tasarımı ve de üretimi son derece karmaşık ve zaman alıcı oldu. Eski her bir cam parçasının kesilmesi, zımparalanması ve istenilen şekli oluşturması için birleştirilmesi gerekiyordu. Cam parçaları, masif fındık ağacından özel olarak yapılan bağlantı parçaları ile birleştirildi. Bunlar lambaların içine yerleştirildi ve tekrar parlatıldı, renklendirildi ve lake uygulandı. Son olarak, lambalar boyunca bir ışık kanalı açılarak ışık kaynakları kanala yerleştirildi. Yaratılmak istenilen etkiye göre akkor flamanlı lamba, flüoresan veya LED kullanıldı. Sonuçta, özel lambalar difüz ışık veriyor ve böylece Los Angeles’ın kent merkezindeki tarihi mimariyle iliski kuran bir tür Art Deco ortamı yaratıyor.

Dış alanda bulunan sigara içenlere ayrılmış teras kent merkezinin tamamında, türünün en büyük örneği. Yüz adet düşük watt’lı lamba, gece gökyüzünü taklit edecek sekilde asılı. Avlunun bir şato etkisi yaratması isteniyor. Duvardaki birçok alçı katmanı, bilinçli olarak aralıklı bırakıldı; böylece tesadüfen duvar içindeki parçalar da görülebiliyor. Sonuç rahatsız edici değil. Tam aksine: mekân rahat ve bir şekilde yeni ve eskinin başarılı karışımı ile belli oranda bir ortam zenginliği sunuyor.

Işığın kullanımı ile ilgili zaman ruhunun kalitesi öne çıkıyor ve farklı zaman eksenleri birbiri ile bağlantı kuruyor. Akkor flamanlı lambanın yerine LED’in tercih edilip edilmemesi konusu enerji konusu açısından tartışılabilir ve hatta sorgulanabilir.

Tasarım açısından bu karar kesinlikle yanlış olamaz. Dolayısıyla konu da temel bir tartışma olarak kalacaktır. Bilindiği gibi sanat ve korumaya yönelik argümanlar geleneklere uymayan şekilde tasarlama özgürlüğünü kullanırlar. Mimari de çoğu zaman sanat değil midir?

Projeye katılanlar:
Yapı sahibi: Nocturnal Entertainment Group
Mimari: Tima Bell, Tima Winter Inc., Los Angeles/ABD

Kullanılan ürünler:
Özel üretim: Solomon Mansoor, Louche Lighting

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir