Close

28/06/2013

Turkcell Lounge Ülker Sports Arena, İstanbul


turkcell-lounge7Turkcell Lounge,
Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. çatısı altında yıl boyunca düzenlenecek çeşitli kurumsal davet, tanıtım ve organizasyonlara ev sahipliğinin yanında; Ülker Sports Arena içinde düzenlenecek maçlar dahil tüm organizasyonlarda firmanın özel davetlilerinin ağırlanması amaçlı tasarlanmış 800 m2’lik bir alan. Tüm saha çalışması binanın hali hazırda yaşayan ve çalışan bir yapı olması sebebi ile bina yönetiminin ilettiği haftalık program çerçevesinde gerçekleştirilmiş ve tüm uygulama çalışmaları 2 aylık bir sürede tamamlanmış.

Metin: Önder Kul

Fotoğraflar: Gürkan Akay

Tasarımda çıkış noktası; mekânın hem gündüz, hem de gece kullanımına açık, firmanın kurumsal yüzünü ortaya koyacak, yumuşak ancak dinamik ve teknolojik bir alan yaratmak. Turkcell Lounge üç ana mekândan oluşuyor; giriş-karşılama, ağırlama ve seyir. Binanın Doğu ve Batı girişlerinde davetlilerin karşılanıp mekâna yönlendirilecekleri birer karşılama bankosu tasarlanmış. Banko, tasarımı tamamlayan kabuk formundaki arka duvarı ile davetlilerin binaya ilk girişlerinde karşılarına çıkıyor ve arka duvarı saran yapısıyla da misafirleri asansörlere yönlendiriyor.

turkcell-lounge1Mekânın ilk girişinde kurumsal kimlik vurgusu, tavan ve duvarlarda daha da iyi hissediliyor. Misafirlerin alana girişlerinde karşılama rolü oynayan bu mahal, dairesel formu, tavanındaki özel imalat LED armatürlerle oluşturulmuş logo ve yine özel olarak üretilen bankosu ile mekânın ilk ipuçlarını veriyor…

Giriş-karşılama alanından ağırlama alanına geçildiğinde; tasarımda ön plana çıkan dairesel formların devam ettiği görülüyor. Mekânın genel kurgusunda; merkezinde büyük bir servis barı çevresinde farklı noktalarda konumlandırılmış, davetlilerin oturarak ve ayakta ağırlanabilecekleri bölümler ile Turkcell ürünlerinin deneyimlenebileceği özel noktalar dikkat çekiyor.

İç mimari tasarımdaki tüm bu detayların yanında, gündüz ve gece modları, bu modlara bağlı ışık rengi ve seviye seçenekleri ile aydınlatma tasarımı da mekânın kimliğinde önemli bir role sahip. Mekândaki tüm aydınlatma armatürleri, dijital bir aydınlatma kontrol sistemine bağlanmış. Ayrıca bu armatürler; farklı kullanımlar için değişik renk ve süre seçenekleri ile senaryolar dahilinde sistemde tanımlanmış.

turkcelllounge2Giriş alanında firma logosu şeklindeki aydınlatma, her biri saydam silindirik pleksi kapaklı, power LED ürünlerden özel olarak üretilmiş. Ağırlama alanı tavanındaki 90 cm ve 150 cm çaplarındaki silindirik ürünler mimari ekip tasarımı olup, kabukları özel olarak üretilmiş. Ürünlerde Barrisol gergi tavanı uygulanmış, ürün içindeki tüm RGB ve Sıcak Beyaz Gün Işığı LED armatürler farklı senaryolarda aydınlatma kontrol sistemine bağlanmış.

Bina girişlerinde bulunan konuk karşılama bankoları ile deneyimleme alanı oturma bankları yine mimari ekip tasarımı olup, yarı geçirgen akrilik üründen özel olarak imal edilmiş. Bu ürünler içinde de aydınlatma kontrol sistemine bağlı RGB LED ürünler tercih edilmiş. Dairesel formdaki ağırlama alanları ile tribün alanlarında ise yuvarlak hatlı, sıva üzeri ve gömme LED ve halojen ürünler seçilmiş.

Gerek tasarımı ile işveren grubun farklı alternatif kullanımları adına beklentilerini karşılaması, gerekse içinde bulunduğu uluslararası komplekse kazandırdığı değer bakımından proje hedefine ulaşmış görünüyor.

 

Projeye katılanlar:
İşveren: Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.
Proje iç mekan alanı: 800 m2
İç mimari tasarım: mimaristudio – Ayça Akkaya Kul, Önder Kul, Kürşad Hazer
İnşaat yapım: Dilek Mimarlık
Elektrik yapım: Frekans Elektrik
Mekanik yapım: HMT Mekanik
Aydınlatma tasarımı: mimaristudio; www.mimaristudio.com, Ukon Aydınlatma – Uygar Sakarya; www.ukon.com.tr
Elektrik proje: Frekans Elektrik
Mekanik proje: HMT Mekanik

Uygulanan ürünler:
Ukon Aydınlatma: Özel tasarım dekoratif LED downlight çözümleri; LED kontur aydınlatma sistemleri, renk değiştirebilir LED aydınlatma alt yapısına sahip Barrisol gergi tavan sistemi ve Daslight aydınlatma kontrol sistemi
Dark Aydınlatma: Moltoluce Retrofit LED dekoratif downlight sistemler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir