Close

05/12/2022

Günay Sahne & ITZA Bodrum, Muğla

Metin ve Fotoğraf: Mustafa Akkaya

Muğla’nın Bodrum ilçesinin eğlence mekanlarından biri olan Yalıkavak’ta konumlanan ITZA ve Günay Sahne, konuklarına dünya mutfağından çeşitli lezzet seçenekleri sunarken aynı zamanda DJ kabinleri ve profesyonel sahnesiyle de Ege ve Akdeniz’deki muadilleri ile yarışacak bir müzik deneyimi imkanı sunuyor.

Yalıkavak’ta bulunan ITZA & Günay eğlence mekanlarının aydınlatma tasarımını üstlenen LINE, genel aydınlatma kurgusunu tasarlarken kullanıcılara daha sıcak ve samimi bir atmosfer oluşturmak amacıyla endirekt aydınlatma etkisi ile sıcak beyaz ışık olan 2700 Kelvin değerlerini tercih etti. Öncelikle konuklarını ve müşterilerini dış alandan iç mekana davet eden cephe aydınlatma kurgusunda genel olarak uplight armatürler ile ritmik bir kurgu yaratılırken, mimari ve sanatsal öğeler ön plana çıkarılarak vurgulanmak istendi. Mekan girişlerindeki logolar, girişler etrafında bulunan heykel ve mimari strüktürler zeminden kontrollü bir biçimde aydınlatılırken, taş duvar yüzeyindeki dokuyu belirgin kılması için dar açılı uplight armatürler zeminde kullanıldı.  Bu vurguyu oluştururken ışık ve karanlık arasındaki dengeyi sentezleyerek de yer yer karanlık noktaların bırakılması tercih edildi.

ITZA Beach, Lounge & Club giriş aksında mimari dille birlikte kurgulanan pergola ve üst örtü aralarında kullanılan sıva üzeri downlight armatürler ile yürüyüş yolu ve ana sirkülasyon hattı daha vurgulu şekilde ortaya çıkarılarak mekan içerisinde dramatik ışık etkisi kurgulandı. Aynı zamanda mekan içerisinde oturma ünitelerinin aralarında bulunan noktalarda uplight armatürler ile dikey aydınlık seviyesi sağlanırken malzemenin kendisinin ve dokulu yüzey etkisinin de daha belirgince ortaya çıkarılması planlandı. Mekan içerisindeki kot farklılıkları, basamak altı gizli aydınlatma ile farklı katmanlar ortaya çıkarılırken mekanın endirekt şekilde aydınlanmasına da katkıda bulunuyor. Mekanın sınırlarını belirleyen ve yer yer iç noktalarda da bulunan saksılar içerisinde mini kazıklı spot aydınlatmalar ile bitki grupları aydınlatılırken mekanın içerisindeki ışık hiyerarşisine de katkı sağlandı. İç mimari grupla birlikte kararlaştırılan dekoratif aydınlatmalar ise mekanın farklı noktalarında homojen ışık sağlayarak genel aydınlatmaya katkıda bulunuyor. Şarjlı masa aydınlatmaları ile masaların aydınlatması sağlanırken, mekânsal algıyı da insan ölçeğine indirme konusunda yardımcı olmaları planlandı. Mekanın ana eğlence kurgusunda yer alan DJ kabini ise inci kabuğu şeklinde içeriden homojen olarak aydınlatılarak formu vurgulandı.

Günay Sahne alanında ise mekanın ana aydınlatma kurgusunda dekoratif sarkıt avizeler kullanıldı. Bu dekoratif aydınlatmalar ile bölgenin genel aydınlatması sağlanırken aynı zamanda ambiyans aydınlatmaya katkı sağlanması amaçlanmış ve hava-yağış gibi etkilere maruz kalacağı düşünülerek IP korumalı ürünler tercih edildi.

Bar bölgesinde bulunan şişe aydınlatmalarının rafın altından yukarıyı aydınlatacak şekilde mimari detay oluşturularak kurgulanması masada oturan kişilerin ışık kaynağını görmemesi için daha konforlu bir ortam sunarken, basamak alt gizli ışık kaynakları ile mekanın endirekt şekilde aydınlatılması sağlandı. Mekanın sınırlarını belirleyen dikey duvar yüzeylerinde ise dar açı uplight armatürler ile ritmik bir etki oluşturularak bu yüzeylerin vurgusu arttırıldı ve dikey aydınlık seviyesi ile mekan algısı farklılaştırıldı.

Projeye katılanlar:

Mimari ve iç mimari: MDA, Melek Düvenci Mimarlık

Aydınlatma tasarımı: LINE Lighting Design

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir