Close

27/12/2018

Robert F.Kennedy Inspiration parkı, Los Angeles – ABD

Robert F. Kennedy Inspiration parkı, Robert F. Kennedy’nin öldürüldüğü meşhur Ambassador Oteli’nin hemen yanında bulunuyor. Üçte biri yeşil alandan oluşan halka açık park, RFK Okulunun yaklaşık on hektar genişliğindeki okul alanının içinde yer alıyor.

Parkın aydınlatması mimari ve peyzaj ögelerine odaklanıyor ve öldürülen senatör Robert F. Kennedy’nin bir portresinin yer aldığı 33,5 m uzunluğundaki kum taşından yapılmış duvarı öne çıkartıyor. Aynı duvar üzerinde Kennedy’nin ve sosyal adaletin diğer sözcülerinin sözleri yer alıyor.

Kum taşından olan duvara paralel olarak 8 m uzunluğunda paslanmaz bir çelik duvar görülüyor. Çelik üzerine lazer kullanılarak, bir su damlasının suyun yüzeyine çarpması ile oluşan dalgaları simgeleyen bir görüntü çizilmiş. Kennedy’nin “Ümit dalgaları” konuşması hatırlatılıyor. Kum taşından oluşturulan duvar alttan kamaşmayı engelleyici halojen metal buharlı lambalar ile aydınlatılıyor. Lambalar zemine entegre edilmiş. Bir diğer ışık ögesi ise yine zemine yerleştirilmis düz çizgide ışık veren flüoresanlar. Bunlarla dalgaların deseni ışık ile öne çıkartılıyor. Sanatçı May Sun, ışık noktaları ile, Robert F.Kennedy’nin doğdugu gecenin yıldız konstellasyonunu yansıtmak istemiş. Eserde mavi bir camdan yapılmış, yayalara yönelik yola fiber optik dösenmiş. Kablo çelik duvarın etrafını sarıyor. Fiber optik ve bir jeneratöre entegre edilmiş dişli ile hafif bir “parıltı” etkisi yaratılıyor. Hareket ve dinamizm duygusu oluşuyor.

Projeye katılanlar:

Peyzaj mimarları: AHBE Landscape Architects

Tasarım/Sorumlu mimarlar: Gonzalez Goodale Architects

Tarihi yapı mimarları: Tetra-IBI Group, David Kaplan

Sanatçılar: May Sun, Richard Wyatt Jr. (Wände), Bobby Carlyle (Heykel)

Aydınlatma tasarımı: HLB Lighting Design – Tina Aghassian, Crystal Chen-Lim, Alexis Schlemer

Su ögesinin planlaması: JOMA Design Studio

Elektro planlaması: TMAD Taylor & Gaines

Fotoğraflar: Henri Khodaverdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir