Close

20/05/2015

Los Angeles sokaklarında Philips’in akıllı sistemi

Los Angeles Skyline

Los Angeles Skyline

Los Angeles, sokaklarının tamamını Philips mobil ve bulut tabanlı teknolojilerle aydınlattı. Proje kapsamında kullanılan yeni Philips CityTouch ile Los Angeles’ta yüksek enerji tasarrufu sağlanabilecek, sokaklar daha güvenli olabilecek ve arızalar daha kısa sürede çözülebilecek.Aydınlatma sisteminin tek bir kontrol merkezi üzerinden yönetildiği Philips CityTouch aydınlatma çözümü ile diğer tasarrufların yanında bakım masrafları da azalacak.

Los Angeles, şehir idarecilerinin sokak aydınlatması gibi hizmetleri daha iyi yönetmelerini sağlayacak akıllı şehir uygulamaları konusunda dünyada öne çıkan şehirler arasında yer alıyor. Proje kapsamında sokaklara yerleştirilen Philips CityTouch bağlantılı aydınlatma yönetim sistemiyle, Los Angeles Sokak Aydınlatma Bürosu sokak lambalarını uzaktan kumanda edebilecek, her lambanın durumunu ve enerji kullanımını an be an takip edebilecek. Her aydınlatma armatüründe yer alan entegre mobil çip teknolojisi sayesinde sokak lambaları kendilerini sisteme tanıtıp anında bağlantı kurabilecek. Bu akıllı tak ve çalıştır yaklaşımı her armatürü programlama masrafını sadece azaltmakla kalmayacak, sistem elemanlarının devreye girme süresini günlerden dakikalara indirecek ve sahada devreye sokma çalışmalarını tümüyle ortadan kaldıracak. Ayrıca tüm sistem herhangi bir web tarayıcısı üzerinden güvenli bir şekilde kontrol edilip yönetilebilecek.

Daha etkin kaynak kullanımı
CityTouch 31 ülkede hali hazırda kullanılırken, Los Angeles projesinde Philps CityTouch bünyesinde barındırdığı özel bağlantı teknolojisi sayesinde, ürün tipinden bağımsız olmak üzere tüm aydınlatma noktalarına doğrudan bağlanabildi. Bu çözüm hem geleneksel hem de LED sistemlerin kullanım ömrünü uzattığı gibi, bu sistemleri bağlantılı birer aydınlatma noktasına dönüştürüyor. CityTouch sistemi, harita üzerinden görünüm, tablolar ve grafikler sayesinde Sokak Aydınlatma Bürosu’na, şehrin tüm aydınlatma sisteminin genel durumu hakkında bilgi sunuyor.

Los Angeles Sokak Aydınlatma Bürosu Direktörü Ed Ebrahimian, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Yaklaşık 7.500 mil uzunluğundaki yolu LED ile aydınlatan Los Angeles, Amerika’daki diğer tüm şehirlerden daha fazla LED sokak lambasına sahip. Bu durum, sokak lambalarını uzaktan kontrol etmemize ve her lambanın kullandığı enerji miktarını kesin bir şekilde ölçmemize izin verirken, bir yandan da kolayca kurulabilecek ve daha geniş kapsamlı Akıllı Şehir planlarımıza entegre edilebilecek bir çözüm gerektirdi. Geçtiğimiz yıl boyunca pilot uygulamalarla birçok farklı çözümü denedikten sonra, ilave yatırım veya altyapı çalıştırması gerektirmeyen Philips CityTouch’ta karar kıldık.”

Philips Aydınlatma Amerika Başkanı Amy Huntington, konuyla ilgili olarak şu değerlendirmede bulundu: “Philips CityTouch, LED sokak aydınlatmalarının yönetimini bir üst seviyeye taşıyor, kesintisiz çalışma süresini uzatarak güvenliği arttıyor, aydınlatmanın mahallelerin ihtiyaçlarına göre özel olarak ayarlanmasına izin veriyor. Bu sayede Belediye Başkanı Garcetti’nin Harika Sokaklar programına da katkıda bulunuyor. Daha iyi bir aydınlatma yönetimi yalnızca şehrin enerji verimliliği girişimlerine destek olmakla kalmıyor, sokakların görünümünü de iyileştirerek, daha canlı ve hareketli topluluklar yaratma çabasına katkıda bulunuyor.”

Philips CityTouch yazılımı hakkında detaylı bilgi için: www.philips.com/citytouch

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir