Close

04/02/2019

Roast Coffee Co., Milwaukee – ABD

Mesele dalga boyu mu?

ABD’nin Milwaukee kentinde Roast Coffee Co. için yapılan bir araştırma projesi.

Milwaukee kentindeki küçük bir kafe sahibi, bir grup mimarlık bölümü ögrencisinden, kendi mekânı için çok özel bir tasarım çalışmalarını istedi. Sonuç: Yayılımlı bir yapıya sahip olan bara uygun, ahşap ve ışıktan oluşan dev bir “dalga”.

Wisconsin eyaletinin Milwaukee kentindeki Mimarlık ve Kent Planlaması ögrencilerinin tasarladıkları ve gerçekleştirdikleri uygulamanın adı “Double Overhead”. Projenin başında yer alan Profesör Kyle Talbott öğrencilere, alışıldık yapı malzemelerinin özelliklerini incelemeleri görevini verdi. Genç tasarımcılardan oluşan ekip değişik ahşap türlerini araştırmayı kararlaştırdı.

“Double Overhead” terimi sörfçülerin terminolojisinden geliyor ve sörfçünün kendi boyunun iki katını aşan bir dalgayı tanımlıyor. Sanayileşme sonrası gelişen Milwaukee gibi bir kentte yer alan küçük bir kafe için bu ışık uygulamasının adı, bölgenin yakınında bulunan Michigan gölüne atıfta bulunuyor. Parametrik tasarımlı konstrüksiyon, geleneksel bir elektrik ray sistemine sahip ve Roast Coffee Co.’nun self-servis büfesinin fiziksel ve dinamik yapısına uyuyor.

Konstrüksiyonun yapı malzemesi Café’nin vintage tarzına uyuyor. Hurdacılardan edinilen çelik borular, 150 yıllık bir kilisenin meşe ağacı ile 100 yıllık bir ahırın karaçam ağacından yapılmış kaplamalardan bir yapı ortaya çıkartılmış. Ahşaba paralel olarak geri dönüşümlü malzemeden şeffaf bir bant çekilmiş. Bu parlayan “kapı borucuklar”, loş bir ışık ortamı istendiğinde daralıyor ve daha aydınlık bir ışık istendiğinde artıyor.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Roast Coffee Co., Milwaukee – ABD

Tasarım ve uygulama: Grit Tank, Wisconsin Üniversitesi Mimarlık ve Kent Planlaması fakültesinin proje grubu

Fotoğraflar: Grit Tank

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir