Close

05/02/2019

Santa Ana şapeli, Santa Maria da Feira Sousanil – Portekiz

Spiritüellik, ışıkla doğrudan ilgili mi?

Her yıl 26 Temmuzda yüzlerce hacı ve yerel halk Portekiz‘in Santa Maria da Feira kasabasına bağlı Sousanil köyünde toplanır ve Azize Ana’ya dua eder. Adını azizeden alan şapel bu etkinlik için en uygun yer, çünkü hem açık havada toplu ayin hem de şapel içinde özel dua ortamı sunuyor.

Mimarlar, şapelin özellikle çevresine uyumlu bir yapıda olmasına özen gösterdiler. Yapının bulunduğu arazinin beş sokağa sınır yapması nedeniyle e|348 Arquitectura mimarları, şapeli “L“ şeklinde inşa etmeye karar verdiler. Böylece şapelin meydanı bir amfi tiyatro görünümünde.

Tasarımları için mimarlar iki önemli mimari yapıdan etkilendiler. Bunlardan biri Potekiz’in Tabuaço kentindeki 12. Yüzyıldan kalma tek alanlı Romanistik kilisesi São Pedro das Águias oldu. Mimarlar bu yapıdan mekân kalitesinin boyutuna değil, binanın çevresine ne kadar uyumlu olduğuna bağlı olduğunu anladılar. İlham aldıkları ikinci yapı ise Fransa’nın Ronchamp kasabasındaki Notre Dame du Haut şapeli oldu.

Projenin estetiğinin prensibi, en önemli dini ve mimari ilham kaynağı olan ışık ile dinsel mekânlar içinde en güzel duyguları ortaya çıkarma prensibine dayandırıldı. “São Pedro das Águias ve Le Corbusiers Kapelle Notre Dame du Haur”da olduğu gibi, tek tük mozaik pencereler gün içinde tek ışık kaynağı olarak hizmet ediyor ve ruhani bir ortam yaratarak, zihin ve ruha dokunuyor.

Projeye katılanlar:

Mimari: e|348 Arquitectura

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir