Close

20/12/2018

Koro şapeli, Innsbruck – Avusturya

Dinsel alanlarda ışık, çok önemli bir rol oynar. Stift Wilten’de koronun kullandığı şapelin aydınlatma tasarımı, kiliseye gidenlerin bir dua yerinden beklediği sakin ve rahatlatıcı ortamı sunuyor.

Aydınlatma tasarımı şapelin restorasyonunun önemli bir parçasıydı. Bunun için şapelin içindeki farklı obje ve kullanım alanlarına göre özel aydınlatma çözümleri geliştirildi. Asıl zorluk, ışık ve mimarinin mükemmel bir şekilde iç içe geçmesinin sağlanmasındaydı.

Lambaların mümkün olduğu kadar görünmeyecek şekilde yerleştirilmesi gerekiyordu. Şapelin temel aydınlatması dışında, resim ve figürler gibi bazı sergilenen parçaların, ışıkla öne çıkartılması istendi. Bunun için aydınlatmanın boyutlarının, Tarihi Eserler İdaresi’nin kurallarına uygun olması gerekiyordu. Temel aydınlatma çok küçük görünen, dolaylı ışık veren ve duvara monte lambalar ile sağlanıyor. Işığın yumuşak yansıma özelliği, şapel kubbesinin ve diğer tüm alanın yumuşak bir şekilde aydınlatılmasını sağlıyor.

Homojen aydınlatmanın biraz rahatlatılması ve törensel bir ortamın yaratılması için yan taraflarda kalan nişler zemine yerleştirilen projektörler ile aydınlatılmış.

Doğrudan giriş duvarına yazılan “İsa’nın yedi kelimesi” de zemine yerleştirilen lambalar ile aydınlatılıyor. Böylece, mekânın aydınlatma konseptine entegre edilen resimler de yumuşak bir ışıkla aydınlatılmış oluyor. Korodakilerin oturdukları alanın doğru ışık gücü ile aydınlatılması için kubbeye downlight’lar entegre edilmiş. Bu ışık çözümü vaiz kürsüsü, vaftiz havuzu ve camdan yapılmış olan haç için de kullanılıyor. Bronz dökümden yapılan tapınak ise sadece içerden hafifçe, gizli bir şekilde çepeçevre yerleştirilmiş LED çizgileri ile ışıklandırılıyor.

Projeye katılanlar:

Mimari: Klaszkleeberger

Aydınlatma tasarımı: Bartenbach LichtLabor

Fotoğraflar: Peter Bartenbach

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir