Close

04/07/2019

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Excellence Ödülü: Antwerp Katedrali ve yakın çevresi, Antwerp – Belçika

Susanna Antico Lighting Design Studio‘nun Belçika, Antwerp’teki Antwerp Katedrali ve yakın çevresi‘nde gerçekleştirdiği aydınlatma tasarımı, IALD Excellence Ödülü’nün sahibi oldu.

2018 yılında Antwerp, Meryem Ana Katedrali’nin simgesel kulesinin inşa edilmesinin 500. yıl dönümünü kutladı. Susanna Antico Lighting Design Studio’nun yeni aydınlatma tasarımı, bu tarihi etkinlik kapsamında gerçekleştirildi.

Aydınlatma tasarımı; ışık kirliliğini en aza indirmeyi, sürdürülebilir aydınlatma uygulamalarından yararlanmayı ve şehrin çarpıcı mimarisini sergilemeyi amaçlayan bir girişim olan Antwerp genel master tasarım planıyla tamamen uyumlu.

Şehrin birçok yerinden görülebilen binanın ön cephesine entegre edilen lineer LED projektörler, binayı geceleri etkileyici bir şekilde aydınlatarak şehir siluetinin odak noktası haline getiriyor. Gün içinde bu ışıklar görünmediği için, ziyaretçilerin katedralin çarpıcı mimarisinin önemini algılamasının önüne geçmiyor.

Jüri, projektör yerleşimine ve sıcaklık seçimine övgüde bulunarak şunları ifade ediyor: “Ön cephe aydınlatma planının parlaklığı, çevresindeki yan binaların cepheleriyle çok iyi bir şekilde dengelenmiş: Daha parlak ancak abartılı değil. Bu çevrede dış mekân gece ortamının oluşturduğu kompozisyon bir bütün olarak geliştirilmiş. Daha yüksek seviyelerde kullanılan soğuk renk sıcaklığı, izleyici için daha fazla alan derinliği yaratan ustalıklı bir seçim.”

Bu yapının oluşturduğu teknik zorluklar tasarım ekibi tarafından ustaca çözümlenmiş. Hem parlamayı, istenmeyen ışık geçiş ve yansımalarını ortadan kaldırmak hem farklı özellikleri öne çıkarmak ve binanın geometrisini vurgulamak, hoş bir kompozisyon ve denge sergileyecek aydınlatma hiyerarşisi gerektiriyor. Zengin mimari detaylar, yeni armatürlerin beyaz ışıkları altında daha da belirginleşirken eski sarı armatürler keskinlik yerine bulanıklık katarak binanın daha büyük görünmesine yol açıyor.

Bazı jüri üyeleri detaylardaki bu ahengin, katedralin şehir manzarası ve çevresindeki diğer tarihi binalarla sergilediği uyumu da kapsadığını belirtiyor. Armatürleri hem kendi aydınlatma planlarına hem de Antwerp’in değişen master aydınlatma planını göre dengelemek hiç kolay bir iş değil.

Şehre daha fazla aydınlatma seçeneği sunmak için kurulan DMX kontrol sisteminden yararlanılıyor. Bu sayede aydınlatma, tatil günlerine veya diğer özel etkinliklere göre önceden programlanabildiği gibi enerji tasarrufu da sağlanıyor.

Aslında tasarımcının armatür seçimleri, önemli bir sürdürülebilirlik önlemi. Armatürlerin sayısı katlanarak artmasına rağmen yeni projektörler ve diğer aydınlatma efektleri, enerji maliyetlerini %40 oranında düşürmüş. Bu, etkileyici bir başarı.

Hem cadde seviyesindeki aydınlatmada hem de yakın çevredeki alanın aydınlatmasında gerçekleştirilen modern değişiklikler, ambiyansı artırarak davetkâr bir kamusal alan yaratırken katedrali de durup hayranlıkla seyredilecek başka bir mekân kılıyor.

Projeye katılanlar:

Aydınlatma tasarımı: Susanna Antico, IALD, Gad Giladi, George Balan, Helena Gentili

Yapı sahibi: Antwerp şehri, Belçika

Video ve 3D Modelleme: George Balan, ALDS

Elektrik mühendisliği ve proje yönetimi: Fluvius (ex-Eandis)

Enstalasyon: Maes Industriële Verlichting, Elektro Zwijsen, Verstraete Enterprises

Fotoğraflar: © Benno Van den Bogaert, © Michel Gerits

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir