Close

09/08/2019

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Excellence Ödülü: Fuji Dağı Kültürel Miras Merkezi, Fujinomiya-Shi, Shizuoka-ken – Japonya

Lighting Planners Associates’in, Japonya, Fujinomiya-Shi, Shizuoka-ken’deki Fuji Dağı Kültürel Miras Merkezi aydınlatma tasarımı, IALD Excellence Ödülü’nün sahibi oldu.

UNESCO Dünya Mirası Bölgeleri’nden biri olan Shizuoka’daki Fuji Dağı Kültürel Miras Merkezi’nin görkemli kafes cephesinin tabanını hafif bir parıltı aydınlatıyor.

Mimarlar ve peyzaj tasarımcılarıyla birlikte çalışan aydınlatma tasarımcıları, doğal taş kaplı havuz tabanını sergilerken su altı armatürlerini gizleyecek en uygun çözümü bulmayı başardılar.

Ziyaretçiler, Fuji Dağı’nın şeklini bir su havuzuna yansıtan bu Japon selvi kafesine yerleştirilmiş ana galeriye girebiliyor. Sergi içten ve dıştan görülebildiğinden, Lighting Planners Associates için zorluk, sürekli aydınlatma efektleri oluştururken her iki durumu da barındıran bir tasarım oluşturmaktı.

Komşu yaşam alanları, dış mekânın yarattığı zorluklardan bir diğeriydi. Onların ihtiyaçlarına saygı duymak amacıyla, düşük doğrudan aydınlatmanın, ışık kirliliğini en aza indirmek için yalnızca ters şekilli koni üzerinde parlaması sağlandı. Kapsamlı simülasyonlar ve testlerden sonra, tam açılar ve pozisyonlar belirlendi.

İç mekândaki kafes yapısını aydınlatmanın önündeki en önemli zorluk ise galerideki yoğun ziyaretçi trafiğiydi. Çok sayıda malzemeyi maketler üzerinden test ettikten sonra, aydınlatma armatürlerini örtmek ve beklenmedik renk yansısını veya dağılmasını önlemek içi ızgara seçildi. Bu duvara monte edilmiş ve gömülmüş armatürler, kafes duvarını aşağıdan yukarıya doğru aydınlatıyor ve yapıya boyutsallık katan yumuşak bir sergi ışığı oluşturuyor.

Ziyaretçiler galeriye girdiklerinde, spiral alan boyunca dağa tırmanma hissi veren dijital imajlar görüyor. Galerideki tüm unsurlar loş bir şekilde aydınlatılmış ve sergilenen parçaların aydınlatması uygun bir parlaklık seviyesinde kalacak şekilde programlanmış.

Eğimin tepesinde, ziyaretçiler, panoramik pencereden Fuji Dağı’nı görüyor. Fuji Dağı’ndan görülen takımyıldızların şeklinde tasarlanan birkaç tavan ışığı, eğlenceli bir aydınlatma detayı olarak pencerenin üzerine yerleştirilmiş.

Aydınlatma tasarımı ziyaretçilere Fuji Dağı’nın başka bir yönünü deneyimleme ve merkezin kıymetli çalışmalarını takdir etmek fırsatı sunuyor.

Projeye katılanlar:  

Aydınlatma tasarımı: Kaoru Mende, FIALD, Mari Kubota, Associate IALD, Motoyo Yano, Associate IALD, Yumi Honda, Associate IALD 

Mimari: Shigeru Ban Architects

Peyzaj: Studio On Site

Sergi alanı: Tanseisha

Yapı, Mekanik, Elektrik ve Tesisat Mühendisliği: Arup

Çevre stratejisi: Arup

Yapı sahibi: Shizuoka Prefecture

Fotoğraflar: © Toshio Kaneko 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir