Close

13/05/2014

Notre Dame Katedrali aydınlatmasında yenileme vakti

PLDNotreDamme1Philips, Paris’te bulunan Notre Dame Katedrali’ni, gotik özelliklerini ön plana çıkartacak şekilde aydınlattı.

Paris, Fransa’da bulunan dünyaca ünlü Notre-Dame Katedrali, Philips tarafından LED teknolojisi kullanılarak yeniden aydınlatıldı. 850 yıllık geçmişi olan katedralde toplam 400’den fazla aydınlatma ünitesi kullanıldı. Bu yeni aydınlatma projesinde daha önce 140kW olan enerji harcaması 30 kW’a indirildi. Böylece enerji tüketimi %80 oranında azaltıldı.

PLDNotreDamme2Philips Aydınlatma Fransa Genel Müdürü Benjamin Azoulay projeyle ilgili şöyle konuştu: “Philips, sahip olduğu teknik bilgi ve teknolojileri bu olağanüstü projenin hizmetine sunmaktan büyük gurur duyuyor. Bizim için zor olan, her yıl milyonlarca ziyaretçinin akınına uğrayan bu anıtın orijinalliğini koruyarak etkili bir aydınlatma sistemi tasarlamaktı. Aydınlatma, katedralin muazzam güzelliğini hiçbir şekilde bastırmamalı, aksine daha da ön plana çıkartmalıydı.”

PLDNotreDamme313. yüzyıl eseri 21. yüzyıl teknolojisiyle aydınlanıyor
Notre-Dame Katedrali’nde kullanılan yeni LED teknolojisi ile ışık katedralin taşlarının arasından geliyor gibi görünürken, aydınlatma üniteleri fark edilmiyor ve binanın güzelliği ön plana çıkıyor. Yeni aydınlatma aynı zamanda katedral içerisinde yer alan, 1818 yılında Notre-Dame’a getirilen ve 37 Meryem Ana ikonundan en ünlüsü olan “Meryem Ana ve Küçük İsa” gibi ünlü eserlerin önemli ayrıntılarını da gözler önüne seriyor. Proje kapsamında ayrıca 13. yüzyılda yapılmış, cennetteki çiçekleri simgeleyen kuzey ve güney cephelerdeki gül formlu pencereler de LED teknolojisi ile aydınlatılıyor.

Projenin Aydınlatma Tasarımcısı Armand Zadikian, katedral aydınlatmasının farklı etkinliklere göre uyarlandığını belirterek şunları söyledi: “Katedral’in dini törenler-ziyaretler ve konserler olmak üzere iki farklı görevi bulunuyor. Bu nedenle yeni aydınlatma bu etkinliklere uygun farklı senaryolar yaratabilecek şekilde tasarlandı. Aydınlatma projesi ayrıca kontrolü kolaylaştırmak amacıyla dokunmatik ekranlı bilgisayar sistemi ile entegre edildi. Bu sayede 400 aydınlatma ünitesinin parlaklık seviyesi farklı etkinlik, saat ya da mevsimlere göre ayarlanabilir ve değiştirilebilir hale getirildi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir