İstanbul Sokak Aydınlatmasında Planlama Kriterleri ÅF tarafından çalışılacak

PLDAF ÅF Aydınlatma yakında, Boğaziçi EDAŞ master plan projesi ile ilgili sokak aydınlatmaları konusu için bir ekip gönderecek. Bu proje hem oldukça büyük kapsamlı hem de çok büyük bir potansiyele sahip.

AF Mercados Türkiye, İstanbul’da Avrupa yakasında 8 milyon insana ulaşan enerji dağıtım ağının geliştirilmesinden ve bakımından sorumlu olan BOGAZICI EDCo dağıtım şirketinin master planlama danışmanlığıyla, Türkiye’de oldukça büyük bir sözleşme imzalamaya hak kazandı. Kontrat kapsamında 10 senelik bir master planlama çalışması gerçekleştirilecek.

ÅF Aydınlatma ise alt taşeron olarak vereceği danışmanlık ile geleceğin sokak aydınlatma çözümlerinin planlanması için (yerleştirme, operasyon ve bakım) masrafları azaltmaya odaklanmış durumda. Ayrıca bu kontrat sonrası İstanbul’un tarihi ve turistik alanları için bir master plan çalışması da ihtimaller arasında.

Editör Notu: Haberi ÅF Aydınlatma web sitesi aracılığıyla hazırladık. ÅF Aydınlatma çok yakın bir süre önce başarılı aydınlatma tasarımı firması Lijusarkitektur’u satın almıştı. Lijusarkitektur kurucu ortağı Kai Pippo’yu ise 2010 yılında düzenlenen ALD İstanbul etkinliğinden tanıyoruz. Bu anlamda öncelikle bir aydınlatma master planını çalışması yapılması iyi bir haber, bir aydınlatma tasarımı firmasının bu sürece dahil edilmesi de sevindirici. Ancak sürece Türkiye’den aydınlatma tasarımcılarının dahil edilmesi ya da en azından bir yarışma ile bu sürece karar verilmesi daha ideal bir durum olurdu diye düşünüyoruz. Yine de İstanbul ve aydınlatma sektörü için hayırlısı olsun.

Haber Kaynağı:http://af-lighting.com/news/next-stop-turkey-af-lighting-to-do-lighting-master-planning-in-istanbul/