Close

10/06/2019

“Brother Klaus” şapel, Mechernich-Wachendorf – Almanya

Almanya’nın Eiffel bölgesinde bir çiftçinin eşi ile tarlalar arasında dolaşırken aklına, “Peder Klaus” olarak da anılan Aziz Niklaus of Flüe adına küçük bir şapel yaptırma fikri geldi. Şapelin tasarımı için düşünebildiği tek mimar Peter Zumthor’du. Çünkü Brother Klaus, Zumthor’un annesinin en sevdiği azizlerdendi. Anne, oğlu gibi sık sık İsviçre’den gelerek burayı ziyaret ederdi. Zumthor önerilen fikre bayıldı ve kiliseyi ücretsiz olarak tasarlamayı kabul etti. Sadece ofis giderlerinin karşılanmasını rica etti. Geri kalanı “Tanrı” için yapacaktı.

“Brother Klaus” çok sessiz bir kişilikti ve yaşamının çoğu zamanını münzevi olarak geçirmişti. Bu nedenle, küçük kilise bir huzur, meditasyon ve dua yeri olacaktı.

Zumthor tarafından tasarlanan yapı, beşgen bir tabana sahip. Yüksekliği on iki metre. Beton duvara üçgen biçimli bir giriş açılmış. İçinde sadece bir oda var. Buraya 120 ladin ağacı gövdeleri yerleştirilmiş. İçerdeki alan yukarı doğru bir Kızılderili çadırı gibi sivrilerek yükseliyor.

Üstte gözyaşı damlası biçimli bir aralıktan gün ışığı giriyor. Şapel, yağmura karşı korumalı değil. Yağmur yağdığında su, ağaçların sıralandığı duvarlara doğru düşüyor, yerde toplanıyor. Zemin kurşun ve teneke karışımından yapılmış. Su, zemine yerleştirilen oluklardan yoluna devam ediyor.

“Brother Klaus”un ateş yakabildiği açık bir barakada yaşadığı ve ateşin doğal olarak belli bir süre sonra ahşabın rengini değiştirdiği biliniyor. Zumthor, tasarımında benzer kararmış bir ahşap etkisi yaratmak istedi ve şapelin içine ahşap, kil ve kozalaklardan bir ateş ortamı yarattı. Gün ışığı çatıdaki dar aralıktan ve ağaçların sıralandığı duvardaki küçük deliklerden girdiğinde, alan gerçekten çok rahatlatıcı, hatta gizemli bir hava yaratıyor.

Her “Brother Klaus” müridi için bir haç yeri, hatta aydınlatma tasarımcıları için dahi…

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Hermann-Josef Scheidtweiler

Mimar: Peter Zumthor

Fotoğraflar: Minke Wagenaar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir