Close

30/12/2014

Prismatica ve Fascinoscope ışık şölenleriyle Luminothérapie’de

Lumino3Bu yıl 5. si gerçekleşen Luminothérapie yarışmasında jüri tarafından seçilen Prasmatica ve Fascinoscope isimli çalışmalar Montreal’in merkezinde 1 Şubat 2015’e kadar görülebilecek.
Lumino4

Luminothérapie, halka açık alanlarda sanatçıların ışık temelli çalışmalarını sergilemeleri ve Montreal’in kalbinde oldukça ilgi çekici alanlar yaratabilmeleri için önemli bir fırsat.

Lumino1Bu yıl, Luminothérapie’de interaktivite oldukça önemli bir rol oynuyor. Örneğin ziyaretçiler Prismatica’nın devasa prizmalarını Place des Festivals’de dönmesini sağlayabiliyor. Fascinoscope’un dört karnaval oyununu Saint-Laurent metro istasyonunun dışında oynayarak yine ziyaretçiler bu projeyle de önemli oranda etkileşime geçebiliyor.

Lumino2Luminothérapie’de bu çalışmaları günlük olarak ücretsiz görülebilmek mümkün. RAW Design tarafından hayata geçirilen Prismatica saatin etrafında gösterilirken Lüz Studio’nun Fascinoscope’u gece olunca ortaya çıkıyor. Ayrıca her Cuma ve Cumartesi saat 17:00’den 20:00’ye kadar Place des Festivals’de ziyaretçiler bu ışık şovunu keyifle izleyebiliyor.

15 Ocak’tan itibaren Luminothérapie çalışmalarını ziyaret ederken ücretsiz bir rehber de olacak. Online kayıtlar 6 Ocak’ta başlıyor.

Quartier des Spectacles Partnership’in başkanı Jacques Primeau: “Luminothérapie, Quartier des Spectacles’da yaşanan kışa eğlenceli, yaratıcı bir dokunuş kazandırıyor. Bu etkinlik, her yıl yeni çalışmaları sergileyerek halkla iç içe olan interaktif sanatı demokratikleştiriyor ve onu adeta Montreal’in DNA’sının bir parçası haline getiriyor. Bu şehir için, onun ün kazanmasını sağlayan bir çağrı. Ayrıca Montreal’in, kendini kültürel merkezler diye adlandıran diğer şehirlerden de ayrılmasını sağlıyor.” diye konuşuyor.

Ville de Montréal’in kültür, miras, tasarım ve kadın haklarından sorumlu üst düzey komite üyesi Manon Gauthier ise etkinlik hakkında şunları ifade ediyor: “Ben bir kez daha Montreal’in ününün sınırların ötesine taşındığını söylemekten gurur duyuyorum. Luminothérapie, gelecek nesil tasarımcılar için oldukça önemli bir platform. Sosyal anlamda bir araya gelinmesini de sağlayan bu platform, sanatı demokratikleştiriyor ve tartışmaya teşvik ediyor.”

Luminothérapie hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayın: quartierdesspectacles/lumino

Haber kaynağı: http://v2com-newswire.com/en/newsroom/categories/urban-design/press-kits/562-52/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir