Close

12/01/2016

Luminothérapie etkinliği kapsamında “Impulse” gösterimi ve “Luminothérapie 2016” yarışma duyurusu

Lumi1Montrealliler ve ziyaretçiler şimdi 31 Ocak’a kadar gösterimde olacak bir enstalasyonu görmeye davetli. 30 devasa tahterevalliden oluşan, Place des Festivals’i uçsuz bucaksız aydınlatılmış bir oyun alanına çeviren, birçok yeni video projeksiyon setinin eşlik ettiği bir kış enstelasyonu olan Impulse, keşfedilmeyi bekliyor. Bu çalışma, Lateral Office, Toronto ve CS Design, Montreal ’ın EGP Grup ile yaptıkları iş birliği sonucunda ortaya çıktı.

Bu konsorsiyum, bu yıl altıncısı gerçekleşen Luminothérapie etkinliği kapsamındaki açık yarışma üzerinden seçildi ve kış mevsiminin soğuğu arasında tüm yaş gruplarından insanların kalplerini ısıtacak eğlence dolu interaktif bir alan yaratmış oldu. Ville de Montréal’in Kültür, Miras ve Tasarım Üye Ortaklarından Chantal Rossi etkinlikle ilgili şöyle konuşuyor: “Her yıl bizler Quartier des Spectacles’in kalbinde Montreallilere yeni, yaratıcı bir kış deneyimi sunma arzusu içindeyiz. Luminothérapie’nin halka açık enstalasyonları şehirle ilişkimizi dönüştürüyor, güzelleştiriyor ve ona harika bir dostane dokunuş sunuyor. Luminothérapie, ayrıca Montreal’in dünya çapında bir interaktif sanat merkezi olarak parlamasını sağlıyor.”

Lumi6

Luminothérapie, Impulse, Place des Festivals
Fotoğraflar: Ulysse Lemerise/OSA.

Impulse

Place des Festivals’deki bu interaktif çalışma aydınlatılmış ve ses çıkaran devasa tahterevalli serilerini halka sunuyor. Onları aktif hale getirmek için ziyaretçiler aynen parklardaki tahterevallilerde yaptıkları hareketleri yapıyor. Çalışma bir kez harekete geçtiğinde, ışıklar ve hoparlörler birbiriyle ahenkli ses ve ışık sekanslarıyla, devamlı olarak evrilen geçici bir kompozisyon ortaya çıkarıyor. Mimari çizgilerin, hipnotize edici soundtrack’in ve eğlenceli derinlik illüzyonunun kullanımı ile, dokuz adet mimari projeksiyon Place des Festivals’in tahterevallilerini taklit ediyor. Enstalasyon aktif hale geldikten sonra denge-dengesizlik, simetri-asimetri, gerilim-uyum kurallarıyla oynayan video projeksiyonları; her video için yaratılmış orijinal soundtrack’i illüstre eden görsel deneyimlerdir. Impulse, her yeni katılımcıya göre kendini yenileyen bir kent enstalasyonu. Her birey, tahterevallinin üzerindeyken, bu yeni enstrümanı çalan kişi haline geliyor.

Lumi2

Luminothérapie, Impulse, Place des Festivals
Fotoğraflar: Ulysse Lemerise/OSA.

Işık ve Sesle Birlikte 30 Tahterevalli/Place des Festivals

Cumartesiden-Çarşambaya, öğleden sonradan itibaren, akşam 22:00’ye kadar görülebilir.
Perşembeden-Cumartesiye, öğleden sonradan itibaren, akşam 23:00’e kadar görülebilir.

9 Mimari Video Projeksiyonu:

Pazardan Perşembeye saat 17:00’den gece 01:00’e kadar görülebilir.

Tahterevalli tasarımı: Lateral Office ve CS Design, EGP Grup iş birliği ile.
Ses tasarımı: Mitchell Akiyama
Mekanik tasarım ve prodüksiyon: Générique Design
Elektronik ve interaktif prodüksiyon: Robocut Studio
Video projeksiyonları: Maotik ve Iregular

Luminothérapie ve 2015 yayınının yaratıcıları hakkında daha fazla bilgi için: quartierdesspectacles.com/lumino

Lumi3Impulse’ın bir parçası olarak Tension, Luminothérapie 6. yayın
Fotoğraf: Martine Doyon

Luminothérapie 2016 Yarışma Duyurusu:

Şimdi Quartier Des Spectacles’de halka açık alanlar için yapılacak çalışmalar için proposal (öneri) başvuruları açıldı. Proposal başvuruları Quebec’in en büyük geçici halka açık sanat enstalasyonları yarışması olan Luminothérapie 2016-2017 için resmen açılmış durumda. Bu multi-disipliner yarışmanın amacı Quartier des Spectacles’de orijinal, kış-temalı interaktif bir deneyim üretmek ve dijital sanat-kent enstelasyonları disiplinlerinde yaratıcılığı uyarmak.

Lumi4Impulse’ın bir parçası olarak Division, Luminothérapie 6. yayın
Fotoğraf: Martine Doyon

Yenilenmiş Konsept

Bu yedinci yayın için Quartier des Spectacles yarışmaya bambaşka bir yenilik getiriyor: Katılımcılar “masal” teması altında çalışmalarını gerçekleştirmek zorundalar. Anlatı gücü sebebiyle seçilen “masal” konusu itibariyle izleyiciyi yakalayan, adeta ele geçiren bir deneyim sağlamak zorunda. Quartier des Spectacles Partnership’in Başkanı Jacques Primeau: “Bizler katılımcılara kendi yeteneklerini ve orijinal vizyonlarını bu özel temayla ifade edebilmeleri için bir şans veriyor, bundan gurur duyuyoruz.” diye konuşuyor. Kazanan tasarımcılar, 29 Ocak 2017’e kadar, Place des Festivals’de enstelasyonlarını sergileyebilecek.

Yarışmada kazanan enstalasyonlar, 29 Ocak 2017’ye kadar, hem gece hem de gündüz merak duygusu yaratan, aileler dahil geniş bir izleyici kitlesini katılmaya teşvik eden Place des Festivals’de gösterime sunulacak. İki bitişik bina cephesi için olan mimari video projeksiyonları öncelikli çalışmanın anlatı yapısıyla etkileşimi ile bütüncül bir konsepti tamamlayacak. Yarışma için kayıtların son başvuru tarihi 5 Şubat 2016. Yarışmacıların proposal’ları (Doğu Standart Zamanına göre) 16 Şubat öğlene kadar kabul edilecek. Yarışma Kanada geneline ve baş tasarımcıları Kanada temelli olan gruplara açık. Yarışmanın iki aşaması olacak: Birincisi proposal’lar isimsiz olarak gözden geçirilecek (Tarafsızlığı garanti etmek ve yeni yeteneklere açık olabilmek adına). İkinci aşamada ise birinci turda seçilen finalistler jüriye bir sunum yapacak. Jüri, tasarım, performans sanatları, görsel-medya sanatları gibi birçok disiplini bir araya getiren çoklu bakış açılarını birleştiren projeleri destekleyecek. Tüm prodüksiyonun bütçesi ise $300,000.

Yarışmanın kayıt formu, kuralları ve değerlendirme kriterleri için lütfen tıklayın: quartierdesspectacles.com/en/request-for-proposals/ –

Lumi5Impulse’ın bir parçası olarak Statis, Luminothérapie 6. yayın
Fotoğraf: Martine Doyon

JÜRİ

Luminothérapie’in yedincisi için oluşturulan jürinin dokuz üyesi bulunuyor:

Anne-Claude Bacon, küratör, Collection Hydro-Québec
Rami Bebawi, mimar, Kanva Architecture
Pascale Daigle, programlama direktörü, Quartier des Spectacles Partnership
Pierre Fortin, yönetici müdür, Quartier des Spectacles Partnership
Sophie Labelle, programlama danışmanı, programlama bölümü, Place des Arts
Anick La Bissonnière, mimar ve sahne tasarımcısı, Atelier Labi
Jean-François Larouche, direktör, etkileşim bölümü, User Experience, Moment Factory
Simon B. Robert, yönetici ortak, teknoloji ve multi-medya altyapı,Quartier des Spectacles Partnership
Pierre Sasseville, helkeltraş ve enstalasyon sanatçısı, Cooke-Sasseville

Luminothérapie, tasarımcıların “isim” yapmalarına olanak tanıyor

Son yıllarda birçok tasarımcı ve sanatçı Luminothérapie için çalışmalar yaparak ödüller kazandı. Bunlardan bazıları; Lüz studio, Champagne Club Sandwich, KANVA and Lucion Média idi. Luminothérapie’e Quebec dışında da hatırı sayılır bir ilgi var. Bu kapsamda önemli medya haberlerine ek olarak Moskova’daki Trouve Bob, Brüksel’de ATOMIC3 ve Appareil Mimari tarafından gerçekleştirilen “Iceberg”(2012-13) gibi bazı çalışmalar yurt dışında da oldukça iyi karşılandı.

http://www.quartierdesspectacles.com

Haber kaynağı: http://www.illumni.co/luminotherapie-in-the-quartier-des-spectacles/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir