Close

19/10/2018

Özel haber: Fagerhult, iGuzzini’yi satın alıyor

Lux’ın haberine göre Fagerhult, İtalya’nın lider mimari aydınlatma şirketi iGuzzini’yi satın almak için harekete geçti.

İsveçli grup, iGuzzini’nin hissedarlarıyla şirketin yüzde 100 hissesini satın almak üzere bir niyet mektubu imzaladı. Herhangi başka bir finansal ayrıntı açıklanmadı.

Fagerhult’un artık firmanın defterlerini inceleme ayrıcalığı var ve yeni yıldan önce bir hisse alım anlaşması imzalamayı hedefliyor.

İşlemin sonuçlandırılması Fagerhult’un kurul onayına ve Avrupa rekabet kurullarının iznine bağlı olacak. İşlem, borç ve Fagerhult’un yeni bedelli hisse ihracıyla fonlanacak.

İşlemin tamamlanmasıyla, Guzzini ailesi, birleşik tüzel kişiliğin hissedarları olma amacıyla Fagerhult hisselerinin karşılığının önemli bir bölümünü alacak. iGuzzini başkanı Adolfo Guzzini ve CEO’su Andrea Sasso, iGuzzini’deki idari görevlerini sürdürmelerine ek olarak, Fagerhult yönetim ekibinde üst düzey pozisyonlarda da bulunacak.

Fagerhult, iGuzzini’nin katılımının profesyonel aydınlatma pazarındaki konumlarını hem coğrafi varlıkları hem de ek ürün yelpazesi sayesinde önemli ölçüde güçlendireceğini söylüyor.

iGuzzini özellikle şartname yazan tasarımcılar (specifier) arasındaki yüksek marka bilinirliğiyle yenilikçi ve saygın bir aydınlatma markası. Anlaşıldığı üzere, şirket aslında bu yıl için kararlaştırılan halka arzı değerlendirmekteydi ancak başka bir aydınlatma üreticisine tek seferde satışta karar kılındı.

1959’da kurulan şirket Recanati, İtalya’da bulunuyor. Aralık 2017 itibariyle biten mali yılda şirketin 1300 çalışanı vardı ve yaklaşık 202 milyon Sterlin (230 milyon Avro, 266 milyon ABD Doları) satışı gerçekleşti.

Fagerhult’un en son büyük şirket alımı, 2016’da LED Linear’ı 35 milyon Sterlin’e (40 milyon Aveo, 46 milyon ABD Doları) satın almasıydı. Son on yıl boyunca en az on stratejik şirket alımı gerçekleştirdi. Fagerhult’un yeni atanan CEO’su Bodil Sonesson, şirketin agresif şirket satın alma politikasını devam ettiriyor. Önceden İsveçli güvenlik kamerası firması Axis Communications’da global satıştan sorumlu başkan yardımcısı olan Sonesson, Fagerhult’un yaklaşık yarısına sahip olan yatırım firması Investment AB Latour’un CEO’su olan Johan Hjertonsson’a vekalet ediyor. Fagerhult, 440 milyon Sterlin (501 milyon Avro, 592 milyon ABD Doları) yıllık satışa sahip.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/10/fagerhult-buys-iguzzini

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir